Nowy numer 33/2022 Archiwum

Funkcjonariusze ABW spotkali się ze studentami KUL

Tematem głównym było bezpieczeństwo, a także zadania i metodyka pracy służb specjalnych w Polsce.

Spotkanie dedykowane było kuratorom i członkom Studenckich Kół Naukowych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Część zasadniczą spotkania wypełniła prelekcja płk. Adama Gwiazdowicza, połączona z prezentacją. Prelegent odniósł się przede wszystkim do metodyki prac służb specjalnych, a także do kwestii bezpieczeństwa. Na przykładzie tekstów popkultury, zwłaszcza kina, odniósł się do mitów na temat pracy służb. Jego wystąpienie miało również charakter promocji pracy w ABW oraz stanowiło zaproszenie studentów do współpracy. Po wykładzie było miejsce na pytania.

Natomiast ppłk Artur Sybicki zwrócił uwagę na potrzebę szkoleń antyterrorystycznych pracowników administracji i funkcjonariuszy. – Świadomość antyterrorystyczna w naszym kraju jest na dość niskim poziomie – podkreślał funkcjonariusz, zachęcając jednocześnie do odbycia szkoleń.

Podczas spotkania podkreślano, że w każdej chwili każdy obywatel może znaleźć się w trudnej sytuacji. Dlatego warto zadać sobie pytanie, czy w sytuacji niebezpiecznej posiadamy na tyle umiejętności i wiedzy, by ochronić siebie, zminimalizować ryzyko utraty życia i zdrowia. – Próbujemy zachęcać studentów i pracowników, by spojrzeć na kwestie związane z terroryzmem przez pryzmat bezpieczeństwa obywatela. Jeśli ludzie będą mieli świadomość antyterrorystyczną i wiedzę, to będą wsparciem dla służb, które mają narzędzia, siły i środki by przeciwdziałać zagrożeniom. Nasi koledzy z Europy Zachodniej na spotkaniach często podkreślają, że gdyby nie informacje od zwykłego obywatela, to w wielu sytuacjach nie zapobiegliby zdarzeniom o charakterze terrorystycznym – akcentowali funkcjonariusze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama