Jest to przede wszystkim inicjatywa wyrastająca z doświadczeń i kompetencji, jakie mają pracownicy i studenci kierunku filologia polska na katolickim uniwersytecie w Lublinie.
Jest to projekt realizowany przez wolontariuszy zarówno profesorów, doktorantów, jak i studentów. – Naszym celem jest pomoc ludziom, którzy ucierpieli w wyniku wojny i znaleźli się w Polsce albo przebywają jeszcze za wschodnią granicą i lada moment mogą się tu znaleźć. Wychodzimy z założenia, że oprócz biedy materialnej, ludzie cierpią z powodu kondycji psychicznej. A umiejętności komunikacyjne stanowią bardzo istotny jej składnik. Człowiek, który może porozumieć się z innym, czuje się o wiele pewniej – mówi prof. Henryk Duda, szef katedry Języka Polskiego na KUL i koordynator Bezpłatnego Zdalnego Kursu Języka Polskiego dla Ukraińców. „Język Polski na Start”.
Jak podkreśla ten ceniony językoznawca, pomysł organizowania kursu zrodził się spontanicznie podczas rozmowy z prof. Beatą Obsulewicz-Niewińską. – To był odruch serca, że my też możemy pomóc ludziom, a najlepiej znamy się na języku polskim, stąd taka forma naszej pomocy – dodaje prof. H. Duda.
Kurs został właśnie ogłoszony. Jeżeli zbierze się pierwsza grupa, to natychmiast rozpocznie zajęcia. Przygotowano pakiet trzydziestu godzin kursu. Informacje w języku ukraińskim znajdują się TU. Wystarczy wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy.
– Chcemy dać taki zasób wiedzy o języku i podstawowych konstrukcji językowych – które pomogą w komunikacji w pierwszych dniach. Proszę pamiętać, że ktoś, kto całe życie posługiwał się alfabetem cyrylickim ma problemy z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości w naszym kraju. Chcemy dać ludziom poczucie bezpieczeństwa – mówi Duda.
Jest to przede wszystkim inicjatywa wyrastająca z doświadczeń i kompetencji, jakie mają pracownicy i studenci kierunku filologia polska. Są to przede wszystkim językoznawcy i literaturoznawcy, mający także dobre kontakty ze studentami z Ukrainy.
– Te doświadczenia zdobyte w latach poprzednich w pracy ze studentami z Ukrainy, chcemy przenieść na organizowany kurs i pokazać, że jesteśmy otwarci na Ukraińców, nie tylko teraz, ale również w przyszłości – precyzuje ekspert.
Wśród wolontariuszy Bezpłatnego Zdalnego Kursu Języka Polskiego dla Ukraińców. „Język Polski na Start” są m.in.: prof. Beata Obsulewicz-Niewińska, dr hab. Anna Podstawka, dr hab. Anna czapla, dr Maryna Fedoryuk, Paulina Przepiórka, Łucja Okoń, Tetyana Hafych, Michał Chabrowski. Patronat nad kursem sprawuje Fundacja Wolność i Demokracja.
Мета курсу - навчити українців, які постраждали внаслідок бойових дій після 24 лютого 2022 року та прибули до Польщі, або мають намір найближчим часом приїхати до нашої країни, основам польської мови, в тому числі: вміння читати польські імена, документи, розуміти елементарну повсякденну лексику, спілкування в елементарних повсякденних ситуаціях.