W wydarzeniu uczestniczyli studenci, wykładowcy, dziennikarze, a także przyjaciele wybitnego medioznawcy i socjologa kultury.
Kierunek studiów dziennikarstwo i komunikacja społeczna na KUL powstał dzięki staraniom o. prof. Leona Dyczewskiego, w początkach lat 90. minionego wieku. Wypracował on całościowy model tego kierunku, korzystając z najnowszych wtedy doświadczeń międzynarodowych, obszar praktyki dziennikarskiej połączył z systemem wartości chrześcijańskich. Dziś na KUL funkcjonuje nowoczesne centrum medialne, wraz ze studiem telewizyjnym. W obiektach tych studenci uczą się praktyki medialnej w różnych obszarach, korzystając z doświadczenia specjalistów.
Podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy. ks. Rafał Pastwa /Foto GośćProf. L. Dyczewski uformował i wykształcił grono uczniów, a także absolwentów, którzy aktualnie pracują jako dziennikarze w różnych mediach, od redakcji ogólnopolskich po lokalne. Od tej pory jego imię nosi studio telewizyjne w Uniwersyteckim Centrum Medialnym KUL. Odsłonięto tam pamiątkową tablicę ze wskazówkami dla dziennikarzy i użytkowników mediów, których autorem jest właśnie o. Dyczewski.
- Miał siłę wizjonera, który dobrze wiedział, w jakim kierunku powinny rozwijać się współczesne media. O. prof. Leon Dyczewski był człowiekiem, pozytywnym, ciepło nastawionym do swojego rozmówcy; był także chętny do podjęcia inicjatyw, które służyły nie tylko dziennikarstwu i komunikacji, ale szerzej - człowiekowi - mówił podczas uroczystości ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.
Życiorys oraz osiągnięcia o. prof. Dyczewskiego przedstawiła prof. Justyna Szulich-Kałuża, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania. - Ojca prof. cechowała ciągła ciekawość świata i ludzi, umiejętność dostrzegania nowych zjawisk i tendencji w życiu społecznym, ale także jednostkowym - akcentowała. Z kolei prof. Arkadiusz Jabłoński, dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL podkreślał, że o. Dyczewski był wybitnym naukowcem, ale również reżyserem, który potrafił zgromadzić zespół ludzi umiejących współpracować ze sobą na rzecz wartościowej idei.
Organizatorem nadania imienia o. prof. Leona Dyczewskiego studiu telewizyjnemu były Instytut Dziennikarstwa i Zarządzania oraz Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji. Uroczystość odbyła się we wtorek 22 marca w pomieszczeniach Uniwersyteckiego Centrum Medialnego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Leon Tadeusz Benigny Dyczewski OFMConv (1936-2016) profesor, doktor habilitowany, wieloletni wykładowca KUL, socjolog, filozof oraz organizator studiów dziennikarskich na KUL. Studiował filozofię i teologię w Łodzi, Krakowie, a w Lublinie na KUL. W 1974 r. uzyskał stopień doktora. Siedem lat później nadano mu tytuł doktora habilitowanego socjologii, na początku lat 90. profesora nadzwyczajnego, a kilka lat później - profesora zwyczajnego.
Działalność o. Leona była wszechstronna - wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi był też zaangażowany w działalność na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego najpierw jako asystent w Międzywydziałowym Zakładzie Badań nad Kulturą Chrześcijańską przy Katedrze Socjologii Chrześcijańskiej, a następnie przy Katedrze Socjologii Rodziny. W 1984 r. został kierownikiem Katedry Socjologii Kultury na Wydziale Nauk Społecznych KUL, którego w latach 1990-1993 był prodziekanem. W 1992 r. objął funkcję dyrektora Akademii Społecznej w Lublinie, a od 1993 r. Podyplomowego Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, dając zaczątek dziennikarstwu na uniwersytecie. To o. Dyczewski w ramach WNS KUL organizował kierunek studiów dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz zainicjował założenie Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, pełniąc funkcję kuratora Katedry Kultury Medialnej. Pomimo zaangażowania w tworzenie dziennikarstwa, nadania mu swoistego charakteru i wyznaczenia kierunku, o. Dyczewski pracował w Łodzi, Warszawie, Białej Podlaskiej. Uczestniczył w wielu zagranicznych pracach badawczo-dydaktycznych, m.in. we Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Belgii, USA, Niemczech.