Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Trwa aukcja charytatywna dzieła Tamary Łempickiej

Od 18 marca w muzeum na Zamku Lubelskim można oglądać wystawę prac Tamary Łempickiej. Towarzyszy jej aukcja charytatywna grafiki według obrazu autorstwa Łempickiej pt. "Wiosna". Dochód wesprze uchodźców z Ukrainy.

W otwarciu wystawy uczestniczyła w Lublinie prawnuczka Tamary - Marisa de Lempicka, która zarządza fundacją Tamara de Łempicka Estate i dysponuje wszystkimi prawami autorskimi, a także prawami do pamiątek i archiwów rodzinnych. To ona przywiozła do Lublina grafikę z limitowanej edycji wg obrazu autorstwa Tamary Łempickiej "Wiosna", która wystawiona jest na aukcję. Dochód z licytacji przeznaczony będzie na rzecz uchodźców z Ukrainy, którzy swoje miejsce znaleźli w Lublinie.

- Tamara także musiała uciekać z Polski, zaznała tułaczki i życia na obczyźnie. To było wydarzenie, które na zawsze odcisnęło piętno na jej życiu. Dlatego przekazując dzieło na aukcję, chcemy pomagać tym, którzy musieli uciekać przed wojną, opuszczając swoją ojczyznę - mówi Marisa.

Wiosna to obraz powstały w rozkwicie sił twórczych Tamary Łempickiej. Ciasny kadr wypełniony kubizującymi ciałami modelek, manierystyczna linia dłoni trzymających kiście bzu, trójwymiarowe, niemal rzeźbiarskie formy zaznaczone wyraźnym światłocieniem to kwintesencja stylu artystki.

Licytacja odbywa się za pośrednictwem Facebooka Muzeum Narodowego w Lublinie i potrwa do 30 czerwca. Cena wywoławcza to: 3 500 dolarów, czyli dokładnie 15 295 złotych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy