Był spójną osobowością

Laboratorium Katedry Psychologii Eksperymentalnej na KUL otrzymało imię Piotra Francuza. - Potrafił być kumplem, ale potrafił też być stanowczy w rzeczach ważnych - wspominano przedwcześnie zmarłego naukowca.

Laboratorium Katedry Psychologii Eksperymentalnej otrzymało imię swojego twórcy i wieloletniego szefa prof. Piotra Francuza, wybitnego psychologa i nauczyciela akademickiego. Jak podkreślił prof. Arkadiusz Jabłoński, dziekan Wydziału Nauk Społecznych, prof. Piotr Francuz był niezwykle twórczym naukowcem. – Był człowiekiem wielu talentów, ale był spójną osobowością. Potrafił być kumplem, ale potrafił też być stanowczy w rzeczach ważnych – podkreślał. Zwrócił uwagę, że dziś pracownicy naukowi powinni naśladować go w dwóch obszarach. Po pierwsze dbać bezkompromisowo o wysoką jakość tego, co robią, oraz pobudzając innych, zwłaszcza studentów, do wielkości. – Człowiek obcując z nim, chciał iść w górę. On upominał się o rzeczy lepsze. Robił rzeczy autentyczne, był niezwykle twórczy – akcentował prof. Jabłoński. Był spójną osobowością

– Był znakomitym człowiekiem, odnosił sukcesy, był bezpośredni, serdeczny. Leżał mu na sercu rozwój uniwersytetu – podkreślała s. prof. Beata Zarzycka, prorektor KUL.

W odsłonięciu tablicy przy Laboratorium Katedry Psychologii Eksperymentalnej uczestniczył także m.in. dyrektor Instytutu Psychologii, pracownicy tej jednostki, a także Grażyna Francuz, wdowa po wybitnym psychologu.

Prof. Piotr Francuz był cenionym psychologiem i wieloletnim wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zmarł 14 listopada 2020 r. Był dyrektorem Instytutu Psychologii, kierownikiem Katedry Psychologii Eksperymentalnej oraz Laboratorium Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL. Miał 60 lat. Był spójną osobowością

Był ponadto m.in. członkiem Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, członkiem L’Agenzia della Santa Sede per la Valutazione e la Promozione della Qualità delle Università e Facoltà Ecclesiastiche, autorem i redaktorem ok. 20 książek z zakresu psychologii poznawczej i neuronauki. Był laureatem Nagrody Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego „Copernicus Prize 2012”, przyznanej za wyróżniające osiągnięcia w rozwoju neuronauki w Polsce, oraz Wykładowcą Roku 2011. Był również wyróżniony Nagrodą Teofrasta za najlepszą naukową książkę psychologiczną w roku 2013 „Imagia. W kierunku neurokognitywnej teorii obrazu”. Laboratorium Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL to specjalistyczna jednostka naukowa, która prowadzi badania eksperymentalne, m.in. percepcję i aktywność mózgu z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..