Nowy numer 22/2023 Archiwum

Welcome Center UMCS, więcej niż miejsce integracji

Umiędzynarodowienie uczelni w Polsce jest codziennością. Studenci z różnych krajów i kultur podejmują studia także w Lublinie. To z myślą o nich UMCS otworzył Welcome Center.

To nowy punkt na mapie kampusu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Dla tych którzy już studiują będzie to miejsce, w którym uzyskają różne informacje niezbędne do organizacji życia studenckiego oraz związane z pobytem w Lublinie.

- To jednostka prowadzona przez samych studentów, a nie przez władze uczelni, bo to studenci, którzy od kilku lat studiują na UMCS, mają doświadczenie, jak sobie poradzić w nowej rzeczywistości, jaką dla przyjeżdżających z różnych zakątków świata studentów mogą wydać się studia w Lublinie - mówi dr Ewelina Panas, pełnomocnik rektora UMCS ds. Umiędzynarodowienia Kształcenia.

W działalności Welcome Center nie chodzi tylko o zapewnienie poczucia bezpieczeństwa poprzez udzielanie informacji i wyjaśnianie wątpliwości, ale także o integrację studentów zagranicznych.

- Tu zostawiamy szerokie pole do popisu odpowiedzialnym za działalność jednostki. Sposoby integracji mogą być naprawdę różne, poczynając od codziennych spotkań, przez organizację spacerów po Lublinie, by nowi studenci mogli poznać miasto, skończywszy na wspólnych wyjazdach czy świętowaniu - mówi E. Panas.

Równie ważnym zadaniem co integracja na miejscu jest kontakt ze studentem zanim do Lublina przyjedzie i kontakt, gdy już studia skończy.

- Welcome Center kontaktuje się ze studentami, kiedy jeszcze są w swoich krajach i przygotowują się do przyjazdu do Polski. Dzięki temu czują się zaopiekowani, choć formalnie jeszcze na uczelni nie są. Mogą zadawać różne pytania. Zależy nam także na tym, by po ukończeniu studiów mieć kontakt z naszymi absolwentami, wiedzieć, jak potoczyły się ich losy. To nasi absolwenci są ambasadorami uczelni w swoich krajach i chcemy ich w tych działaniach wspierać - podkreśla Ewelina Panas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast