Nowy numer 39/2023 Archiwum

Dziękowali za dar wiary. 25. rocznica święceń kapłańskich

17 maja 1997 r. bp Bolesław Pylak udzielił święceń kapłańskich 15 diakonom. W rocznicę tych wydarzeń jubilaci modlili się wspólnie z bp. Arturem Mizińskim w lubelskiej archikatedrze.

Uroczystej Mszy św. jubileuszowej przewodniczył sekretarz KEP bp Artur Miziński, który przypomniał, że aby Eucharystia mogła trwać przez wieki, potrzebuje kapłanów.

- Dlatego właśnie Chrystus w Wieczerniku ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa - mówił. - Przed 25 laty zjednoczyliście się bracia z Chrystusem najwyższym i wiecznym kapłanem, by sprawować Eucharystię i by być pasterzami powierzonego sobie ludu. Dziś pragnę dziękować Panu Bogu za dar waszego życia i powołania kapłańskiego oraz odpowiedź, której udzieliliście. 

Wszystkich zgromadzonych kapłanów oraz uczestników Mszy św. w imieniu jubilatów powitał ks. Marek Szymański, przedstawiciel święconych przed 25 laty księży. 

Homilię wygłosił jubilat ks. Marek Urban. 

- Kiedy dziś wspólnie dziękujemy za dar 25 lat posługi kapłańskiej, choć może wyglądamy na twardzieli i pewniaków, zahartowanych w różnych doświadczeniach, w najgłębszej świadomości stajemy dalej przed Bogiem z pewnym drżeniem serca - mówił proboszcz parafii św. Antoniego w Lublinie. - Dziękujemy dziś za dar wiary i kapłaństwa, bo wiele widzieliśmy cudów i Bożego działania, dziękujemy za Kościół, bo poznaliśmy Go jako szczególne miejsce działania Ducha Świętego, Kościół, którego nie jest w stanie zadeptać ludzka nędza i słabość. Dziękujemy za Maryję, bo niejednego z nas ochroniła, przekonała do troski o dzieci Kościoła, otworzyła na miłość Bożą i uczyła na nią odpowiadać. Mimo wszystko serce drży. Drży, bo chcemy udowodnić sobie i innym, że coś jeszcze od nas zależy, a w tym najbardziej możemy się pomylić. Drży serce, bo kapłaństwo jest dalej dla nas tajemnicą. Nie dostaliśmy ostatecznej odpowiedzi, dlaczego to my zostaliśmy wybrani. Wiele nam jeszcze zostało do tego, by powiedzieć: zanurzyliśmy się, Panie, w Twojej miłości i nią żyjemy. 

Księża, którzy 25 lat temu zostali wyświęceni to:

ks. Grzegorz Dobosz, ks. Tomasz Fidecki, ks. Maciej Hułas, ks. Grzegorz Kiciak, ks. Andrzej Kołodzieczyk, ks. Przemysław Kuśmierz, ks. Mirosław Matuszny, ks. Robert Młynarczyk, ks. Wojciech Pęcherzewski ks. Ireneusz Posturzyński, ks. Piotr Siwko, ks. Marcin Szwiec, ks. Marek Szymański, ks. Mariusz Kwiatkowski, ks. Marek Urban.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast