Nowy numer 39/2023 Archiwum

Nałęczów zaprasza na majówkę z Prusem

Dla wielu ludzi związki Bolesława Prusa z Nałęczowem są zaskoczeniem. Dopiero po przyjeździe do uzdrowiska, podczas spacerów po Parku Zdrojowym, spotykają postać pisarza na ławeczce przed pałacem.

Uczestnicy Majówki z Panem Prusem wraz z pisarzem oraz zaproszonymi gośćmi i uczniami lokalnych szkół przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku. Występom artystów towarzyszą warsztaty oraz kiermasz produktów tradycyjnych i lokalnych. Pan Prus rozdaje cukierki, rozmawia z gośćmi, chętnie ustawia się do pamiątkowych zdjęć, uczestniczy w spacerze, podczas którego na nowo jest odkrywany literacki urok Nałęczowa.

Każdego roku wydarzenie ma nieco inny charakter, jednak niektóre elementy pozostają niezmienne, jak na przykład udział uczniów Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Sadurkach, którzy składają wieniec pod pomnikiem Patrona i inaugurują występy artystyczne.

Majówkę organizuje Muzeum Bolesława Prusa przy współudziale Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa oraz Nałęczowskiego Ośrodka Kultury. Wydarzenie ma charakter cykliczny. Pomysłodawczynią Majówek, z których pierwsza odbyła się w 2000 roku, była pani Halina Bukowska, wieloletnia kustosz Muzeum. W 2020 roku jubileuszowa edycja imprezy została odwołana ze względów epidemiologicznych, zastąpiły ją Nałęczowskie Spacery z Panem Prusem online. W tym roku jednak 22 maja pan Prus znowu na żywo będzie spacerował po Nałęczowie.

Majówka rozpocznie się w Parku Zdrojowym o godz. 10.20 przy ławeczce z Prusem. O godz. 12.00 wydarzenia przeniosą się do Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie.

Nałęczów zaprasza na majówkę z Prusem  
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast