Nowy numer 11/2024 Archiwum

To będzie przełom na lubelskiej uczelni

Już od października na KUL studenci będą mogli m.in. tworzyć aplikacje zdolne do rozumienia tekstu i rozpoznawania obiektów na zdjęciach oraz przewidujące ceny nieruchomości w danej dzielnicy.

A to wszystko na nowym kierunku sztuczna inteligencja (SI). Zajęcia prowadzone będą przez wykładowców uczelni, a przy tym doświadczonych specjalistów IT i będą koncentrować się na praktycznych umiejętnościach programistycznych związanych z aplikacjami sztucznej inteligencji.

Na kierunek SI uczelnia przyjmie 40 osób i  zagwarantuje im możliwość odbycia praktyk w innowacyjnych firmach z obszaru IT i nowych technologii. - Nie tak dawno Bill Gates, zapytany, jaki kierunek studiów radziłby młodym ludziom podjąć, odpowiedział bez namysłu, że sztuczną inteligencję. Tworząc kierunek SI na KUL, podobnie jak Bill Gates mieliśmy świadomość, że to nie tylko jeden z najciekawszych kierunków do studiowania, ale także gwarantujący satysfakcjonującą oraz dobrze płatną pracę - mówi prof. Robert Trypuz z Katedry Podstaw Informatyki KUL, który również współpracuje ze szwajcarskim koncernem medycznym Hoffmann-La Roche.

Program studiów sztucznej inteligencji na KUL zakłada zapoznanie się z fundamentem teoretycznym i nabycie umiejętności programistycznych. Studenci kierunku SI, jak zapewnia prof. Trypuz, spędzą na kształtowaniu umiejętności programistycznych tyle samo czasu, ile ich koledzy i koleżanki na kierunku informatyka.

- Studenci będą tworzyć systemy sztucznej inteligencji, które będą zdolne rozumieć tekst i na przykład odróżnić recenzję filmową oceniającą film pozytywnie od recenzji negatywnej, ale też takie, które będą zdolne rozpoznawać obiekty na zdjęciach, na przykład znaki drogowe, i odpowiednio interpretować ich znaczenie - podkreśla prof. Trypuz. - Będziemy tworzyć sieci neuronowe, które nauczą się przewidywać pogodę oraz określać, ile powinno kosztować mieszkanie w danej dzielnicy. Będziemy również tworzyć systemy sztucznej inteligencji o zdolnościach twórczych, które stworzą obraz lub tekst literacki. Planujemy też pracę nad inteligentnymi wyszukiwarkami oraz programami typu chatbot, z którymi będzie można prowadzić dialog jak z człowiekiem.

Katolicki Uniwersytet Lubelski zapewnia też, że studia z zakresu sztucznej inteligencji pozwolą uzyskać bardzo konkretne kompetencje zawodowe, dzięki którym będzie można m.in. tworzyć proste i złożone programy komputerowe do rozwiązywania problemów związanych z AI (z ang. Artificial Intelligence), a także kompetencje analityczno-informatyczne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy