W murach lubelskiej uczelni spotkali się młodsi i starsi uczniowie z całej Polski, których pasją jest język m.in. Francuzów i Belgów.
Wydarzenie zorganizowali pracownicy i studenci filologii romańskiej KUL, którzy zaprosili uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, chętnych poznać ciekawostki dotyczące Francji, Belgii oraz Kanady.
Spotkanie było okazją do integracji, a także nauki poprzez zabawę dzięki warsztatom prowadzonym przed studentów romanistyki.
- Romanistyka KUL to studia wszechstronne - podkreśla dr Paulina Mazurkiewicz z Katedry Językoznawstwa Romańskiego KUL. - Oferujące biegłą znajomość języków romańskich: francuskiego i hiszpańskiego lub włoskiego. Znajomość tych języków umożliwia pracę w międzynarodowym środowisku. Obecnie romaniści są często poszukiwani na rynku pracy, a francuski jest językiem o światowym zasięgu, oficjalnym w instytucjach międzynarodowych, jak UE, NATO, ONZ i wiele innych. Romanistyka różni się od filologii romańskiej tym, że większy nacisk położony jest na komunikację, praktyczną naukę i języki specjalistyczne - wyjaśnia.
Każdy, kto chciałby studiować romanistykę, ale z językiem francuskim nie miał do tej pory do czynienia, nie powinien się martwić. Jak zapewnia dr Mazurkiewicz, chcąc dostać się na romanistykę KUL, nie trzeba znać języka francuskiego. Można zacząć studiować od podstaw. Ci, którzy jednak już mieli do czynienia z językiem francuskim, trafią do grupy zaawansowanej.
W trakcie studiów istnieje możliwość wyjazdu za granicę w ramach programu Erasmus oraz udziału w praktykach zagranicznych.
- Absolwenci romanistyki KUL są cenionymi pracownikami wielu branż, w tym HR oraz IT - podkreśla Paulina Mazurkiewicz. - Zdobyte kompetencje językowe w czasie studiów przygotowują do zawodu tłumacza, mediatora kulturowego, przewodnika turystycznego czy nauczyciela - dodaje.
Rekrutacja na rok akademicki 2022/23 już trwa.