Nowy numer 33/2022 Archiwum

Grecka przygoda studentów KUL

Na Peloponezie studenci dziennikarstwa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz młodzież z Litwy, Włoch i Grecji współpracują nad projektem zwiększającym świadomość ekologiczną.

Studenci biorą udział w warsztatach teatralnych, debatują o ochronie środowiska oraz zwiedzają.

- Ideą tegorocznego wyjazdu jest zwrócenie uwagi na dzikie pożary, które w poprzednim roku pochłaniały greckie lasy. Efektem końcowym projektu będzie film artystyczny, który niesie ze sobą jasne przesłanie - planeta, na której mieszkamy, jest naszym jedynym domem. Podczas tworzenia filmu grupa odwiedziła m.in. tereny, które pochłonął ogień. Aby jak najlepiej przygotować się do improwizacji przed kamerą, studenci uczestniczyli w warsztatach z grecką aktorką teatralną. Projektowi towarzyszą także przygotowane przez uczestników projektu prezentacje, które wyjaśniają w jaki sposób możemy dbać o planetę - podkreśla Adam Szymański, student dziennikarstwa na KUL w języku angielskim.

- Jestem pierwszy raz na takim wyjeździe. Poznałam cudownych ludzi z różnych państw Europy. Podróż do Grecji i wspólny projekt są dla mnie niezwykłym przeżyciem - mówi Patrycja Adamczyk, studentka drugiego roku dziennikarstwa KUL.

- To kolejny projekt w Grecji, w którym bierzemy udział. Studenci poza aktywnym udziałem w warsztatach, przygotowują także materiały multimedialne i dokumentacje fotograficzną projektu. Cieszę się z nowych możliwości współpracy z organizacjami greckimi - mówi dr Wojciech Wciseł, organizator wyjazdu.

Poza warsztatami młodzież z Polski, Litwy, Włoch oraz Grecji ma okazję do poznania historii Hellady podczas wizyt w muzeach - hydroenergetyki oraz starożytnych Igrzysk Olimpijskich, a także spacerów ulicami Aten czy archaicznej Olimpii. Wyjazd jest również szansą na zawarcie nowych znajomości i poznanie kultur z innych części Europy.

Projekt "While the wolf is not around" to inicjatywa w ramach programu Erasmus+. Jej celem jest propagowanie wiedzy na temat ochronny środowiska i zapoczątkowanie u młodych ludzi działań proekologicznych. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 studenci z katolickiego uniwersytetu w Lublinie po raz kolejny przyjechali do Grecji, aby podzielić się z rówieśnikami z innych krajów swoją wiedzą oraz zdobyć nowe spojrzenie i doświadczenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama