3 sierpnia na szlak pątniczy po raz 44. z Lublina wyruszą pielgrzymi. O tym, jak po czasie pandemii będzie wyglądała pielgrzymka, mówili bp Adam Bab oraz dyrektor pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak.
Tym razem już bez żadnych ograniczeń i z noclegami na trasie. 44. Pielgrzymka Lubelska w drogę wyruszy pod hasłem "Drogowskazy wiary".
- Jesteśmy ciekawi na ile doświadczenie pandemiczne wpłynęło na pielgrzymkę - mówi ks. bp Adam Bab. - Ile osób w tym roku będzie chętnych, ile dołączy nowych. Liczymy na to, że te rekolekcje w drodze to szansa dla duszpasterstwa młodzieży. Na pewno naszej modlitwie w tym roku towarzyszy refleksja, jak kształtować to duszpasterskie wydarzenie tak, aby służyło potrzebom współczesnego pokolenia pątników. Czasy się zmieniają, ludzie swoją wiarę przeżywają w różnych kontekstach.
Tegoroczne hasło pielgrzymkowe "Drogowskazy wiary" będzie nawiązaniem do życiorysów świętych rodaków: kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz św. Andrzeja Boboli. - Ci święci będą wskazywać nam drogę, jak dziś mamy wypełniać ewangeliczne wezwanie, jak dziś kroczyć przez życie drogami Chrystusa.
Nowością w tym roku jest fakt, że pielgrzymka będzie szła w dwóch kolumnach, a nie jak w latach minionych, w trzech. - Wynika to z faktu, ze została otwarta droga S19 do Niedrzwicy i ona wymusiła na nas zmianę trasy - wyjaśnia ks. Ładniak. - W związku z tym 3 sierpnia o godz. 8.30 wszyscy pielgrzymi wyruszą sprzed archikatedry i wszyscy też dojdą pierwszego dnia do Bełżyc. Dopiero kolejnego dnia podzielimy się na dwie kolumny. Jedna kolumna pójdzie na Chodel, druga na Opole Lubelskie. Spotkamy się dopiero przed wejściem na Święty Krzyż.
Konferencje pielgrzymkowe dla pątników w tym roku wygłoszą ks. prałat Józef Niżnik, kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie oraz Robert Zadura, historyk, który nakręcił film m.in. o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim.
Jedną z głównych intencji omadlanych w czasie pielgrzymki będzie pokój na świecie, szczególnie na Ukrainie. - Chcemy nasz trud związany z pielgrzymowaniem i pokonywaniem zmęczenia ofiarować również w intencji, by każdy na świecie mógł normalnie żyć, chodzić do szkoły, nie bać się - mówi ks. Ładniak. - Będziemy również pamiętali o synodzie, który trwa w naszej archidiecezji oraz o synodzie w całym Kościele.
Tradycyjnie będzie można wesprzeć fundusz "Idę z Tobą". Pielgrzym, który będzie korzystał z takiej pomocy, poniesie intencję ofiarodawcy przed tron Matki Bożej. Zainteresowani mogą zgłaszać swoją pomoc u księży proboszczów, w sekretariacie pielgrzymki, bądź bezpośrednio wpłacać daną kwotę na konto pielgrzymkowe.