GN 25/2022 Archiwum

Szkoła prowadzona przez stowarzyszenie

Sztandar szkoły poświęcił św. Jan Paweł II. A patronem tej placówki jest wyniesiony przez niego na ołtarze męczennik.

O tym liceum ogólnokształcącym w Łaszczowie w powiecie tomaszowskim mieszkańcy regionu mogli usłyszeć przy okazji święta patronalnego, podczas którego zorganizowano piknik organizacji pozarządowych o ogromnym zasięgu, a placówka została wyróżniona rzadkim i prestiżowym dyplomem „Miejsce przyjazne wolontariuszom”.

Tytuł na ręce dyrektora szkoły oraz prezesa Stowarzyszenia Czajnia Marcina Rechulicza wręczył przedstawiciel Centrum Wolontariatu w Lublinie. Podczas pikniku organizacji pozarządowych w ramach święta patronalnego odbyły się liczne pokazy przedstawicieli służb mundurowych, wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, grup rekonstrukcyjnych, zaprezentowano pracę psa ratowniczego z grupy Poleskie Psy Ratownicze, a także odbyły się szkolenia i występy artystyczne.

W 2019 r. burmistrz Łaszczowa zwróciła się do Stowarzyszenia Czajnia z propozycją przejęcia lokalnego liceum ogólnokształcącego. Było w nim niewielu uczniów, a placówce groziło zamknięcie, także w związku ze słabą kondycją finansową. Przez te kilka lat Stowarzyszenie nie tylko postawiło szkołę na nogi, ale wyposażyło sale, nawiązało współpracę z licznymi organizacjami i instytucjami, m.in. ze służbami mundurowymi. Stąd systematycznie liczba uczniów zaczęła wzrastać. Lekcje prowadzone są metodą projektową, a uczniowie odbywają zajęcia w mniejszych klasach niż w tradycyjnych szkołach. Ponadto mają okazję korzystać z wyjazdów zagranicznych w ramach dostępnych programów i projektów, o które aplikuje Stowarzyszenie.

Podczas pobytu w Zamościu w czerwcu 1999 r. Jan Paweł II pobłogosławił sztandar szkoły w Łaszczowie. Beatyfikował wówczas patrona szkoły Stanisława Kostkę Starowieyskiego, który znalazł się w gronie 108 błogosławionych męczenników za wiarę w czasie II wojny światowej.

Stąd nieodłącznym elementem każdych obchodów święta patronalnego jest Msza św. w kościele parafialnym w intencji społeczności szkolnej i lokalnej. Tegorocznej modlitwie przewodniczył ks. Krzysztof Świta. W oprawę liturgii włączyli się uczniowie liceum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama