Jest kolejnym miejscem na mapie Lublina, gdzie odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. W kościele ojców kapucynów na Poczekajce działa już nowa kaplica.
Kościół ojców kapucynów na lubelskiej Poczekajce stoi na granicy osiedla Krasińskiego, Błonie i Konstatntynów, sąsiaduje też ze szpitalem przy Al. Kraśnickiej, czyli można powiedzieć, że znajduje się w centrum wielu szlaków komunikacyjnych przemierzanych codziennie przez tysiące ludzi. Pewna część z nich, przechodząc obok świątyni, wstępuje tu na modlitwę. W ciągu dnia główny kościół jest zamknięty, ale można skorzystać z nowo otwartej kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, którą urządzono w bocznej kaplicy z wejściem od strony klasztoru.
– Na modlitwę wstępują zarówno mieszańcy okolicznych osiedli, jak i osoby przyjeżdżające do pobliskiego szpitala na leczenie czy w odwiedziny do kogoś chorego. To właśnie ludzie pragnący w ciszy pobyć z Panem Bogiem w ciągu dnia pełnego obowiązków prosili, by stworzyć taką możliwość poza kruchtą kościoła. Rozważałem to, myślałem o miejscu, które byłoby najbardziej praktyczne, pytałem się braci ze wspólnoty, zasięgnąłem fachowej rady ludzi z branży budowlanej, czy jest to możliwe do wykonania? Nasz kościół jest duży i raczej w ciągu dnia nie ma potrzeby, aby był cały otwarty ze względów bezpieczeństwa. Dlatego Kaplica Adoracji rzeczywiście stała się takim dostępnym miejscem na modlitwę w ciszy, na rozważanie Słowa Bożego, na spotkanie Boga Żywego i ukrytego, nie tylko w przedsionku, za drzwiami, ale w obecności Najświętszego Sakramentu – mówi o. Mirosław Ferenc, proboszcz z Poczekajki.
Kaplica Najświętszego Sakramentu znajduje się w dotychczasowej kaplicy Matki Bożej Fatimskiej.
- To najlepsze połączenie, o którym pisał już Jan Paweł II w swojej eucharystycznej encyklice Ecclesia de Eucharystia. Papież mówi o związku Maryi z Najświętszym Sakramentem, z Mszą Świętą. Nazywa Ją „Niewiastą Eucharystii”. Pisze, że Maryja mogła bardzo przeżywać słowa konsekracji wypowiadane przez apostołów, bowiem to Ciało ofiarowane na ołtarzu w sposób sakramentalny na naszych oczach, jest tym samym Ciałem, które ona poczęła – wyjaśnia o. Mirosław.
Te właśnie słowa stały się inspiracją do stworzenia specjalnej monstrancji, jaka znalazła się w kaplicy. Jej projekt i wykonanie zostały powierzone pracowni Mariusza Drapikowskiego w Gdańsku. Monstrancja nawiązuje do wizerunku Najświętszej Maryi Panny, która – jak powiedział św. Jan Paweł II – jest pierwszym w historii żywym tabernakulum.
- Równolegle z powstaniem Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu, włączyliśmy się w Misję Stowarzyszenia „Comunità Regina della Pace”, założonego w 2008 roku. Misją tego stowarzyszenia jest apostolstwo adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Inspiracją do podjęcia tej inicjatywy były liczne wezwania Matki Bożej do troski o pokój, a także pragnienie wypełnienia duchowego testamentu św. Jana Pawła II. Dziś wobec wojny na Ukrainie modlitwa o pokój jest jeszcze bardziej potrzebna – mówi proboszcz z Poczekajki.