Nowy numer 49/2023 Archiwum

Każdy jest godzien otrzymać pomoc

Zakończyło się Forum Wolontariatu w Belwederze w Warszawie z udziałem przedstawicieli organizacji z Lublina.

Forum to ogólnopolskie spotkanie z udziałem wolontariuszy, organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych zaangażowanych w działania wolontariackie. Organizatorami wydarzenia były Kancelaria Prezydenta RP a także Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Wśród zaproszonych instytucji było Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Podczas IV Forum odbyły się prelekcje, debaty, a także szkolenia. Dużym zainteresowaniem cieszyło się szkolenie poświęcone radzeniu sobie ze stresem. Podkreślano bowiem, że wolontariusze w ostatnich latach byli narażeni na duży poziom stresu najpierw w związku z zaangażowaniem w pomoc w trakcie pandemii Covid-19, a od lutego tego roku w pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz w pomoc Ukraińcom w ich kraju ogarniętym wojną.

Ostatnim punktem forum była debata „Wyzwania stojące przed polskim wolontariatem - czego nauczyło nas doświadczenie pandemii Covid-19 i kryzysu uchodźczego?”. Panelistami byli: Jacek Siewiera, Piotr Mazurek, Ilona Gosiewska, ks. Mieczysław Puzewicz, twórca Centrum Wolontariatu w Lublinie, oraz Edyta Salnikow. Ks. Puzewicz zauważył, że w Polsce było kilka zrywów solidarności społecznej, najpierw ten z 1989 r., potem rok śmierci papieża Jana Pawła II, następnie czas pandemii Covid-19 i wreszcie czas po wybuchu wojny w Ukrainie. – Takie zrywy należy pielęgnować i przekuwać na inne działania. Zwrócił uwagę, że w Polsce i na Lubelszczyźnie udało się przyjąć wszystkich uchodźców bez budowania obozów. Podkreślił, że godność człowieka jest ideą, wokół której gromadzą się wszyscy wolontariusze, stąd chodzi o wspieranie wolontariat długoterminowego, a nie o chwilowe emocje, bo każdy człowiek jest godzien pomocy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy