Podstawą i inspiracją spaceru jest najsłynniejszy utwór Czechowicza "Poemat o mieście Lublinie".
Właśnie w czasie pierwszej lipcowej pełni księżyca ulice Lublina przemierzał Wędrowiec – bohater utworu Józefa Czechowicza. W tym roku, 13 lipca wieczorem, już po raz dwudziesty mieszkańcy Lublina i turyści przeszli jego śladami, zgodnie ze wskazówkami topograficznymi zawartymi w utworze.
Początek spaceru miał miejsce na Wiadukcie Poniatowskiego, na kładce pieszo-rowerowej, nad aleją Solidarności, od strony dzielnicy Czechów o godz. 19.00. Tegoroczny spacer przypada w 85. rocznicę emisji na falach Polskiego Radia „Poematu o mieście Lublinie”. Utwór powstał w 1934 r., ale jego premiera miała miejsce dopiero 9 lipca 1937 r. o godzinie 21.45. Ta prezentacja była zapowiadana w ówczesnej prasie.
- Ten spacer, jak i czytanie poematu w dzień urodzin Czechowicza, stały się tradycją. Dla nas ważne jest to, że wydarzenie wpisało się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych Lublina, a nasza publiczność czeka na ten spacer - mówi Joanna Zętar, z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.
- Dla wszystkich osób, które przejdą śladami Wędrowca, przygotowaliśmy mapki i okolicznościowe exlibrisy. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzą Muzeum Czechowicza przy ul. Złotej gdzie będzie można obejrzeć rękopis "Poematu o mieście Lublinie" - dodaje J. Zętar.