Znana jako Wieża Trynitarska - teraz zamienia się w Wieżę Kultury. W najwyższym punkcie Lublina będzie się dużo działo.
Od lat '70 w Wieży Trynitarskiej znajduje się Muzeum Archidiecezjalne, gdzie można oglądać przedmioty użytku religijnego, ikony, rzeźby, obrazy, tkaniny, sarkofagi, instrumenty muzyczne, lichtarze oraz inne zabytki z terenów archidiecezji.
- Wieża jest niezwykle atrakcyjna dla całego miasta ze względu na taras widokowy, ale od jakiegoś czasu staramy się pokazać ją także z innej strony, by zwiedzający dostrzegli samo wnętrze tej budowli - mówi ks. Łukasz Trzciński, dyrektor muzeum. - Zależy nam, by Wieża Trynitarska pojawiła się na mapie Lublina nie tylko jako muzeum i taras widokowy, ale jako instytucja kultury i miejsce, które tę kulturę, szeroko rozumianą, propaguje - podkreśla.
Choć jak mówi ksiądz Trzciński, w tym zakresie placówka stawia dopiero pierwsze kroki w tej dziedzinie, ludzie, którzy współpracują przy pokazaniu jej od innej strony, mają mnóstwo pomysłów. - Razem ze stowarzyszeniem Anthill staramy się włączać w cykl imprez kulturalnych, które odbywają się w Lublinie. Wzięliśmy już udział w Carnavalu Sztukmistrzów, Nocy Muzeów czy Nocy Kultury. Staramy się też podejmować indywidualne działania, dlatego pojawiła się u nas oferta edukacyjna. Zapraszamy szkoły do uczestniczenia w specjalnie przygotowanych lekcjach w oparciu o historię wieży, ale także o historię naszego miasta.
Choć wieża to głównie zabytki sprzed lat, to jednak na samym jej szczycie można poczuć klimat ludowy. - Otworzyliśmy kawiarenkę, której nadaliśmy styl folkowy i chcemy propagować kulturę regionalną - informuje ks. Łukasz. - Dlatego nawiązaliśmy współpracę z kołem gospodyń wiejskich z Radawca. Panie już miały u nas kiermasz swoich wyrobów: ciast, rękodzieła. Był też koncert przyśpiewek ludowych i warsztaty z robienia pająka.
Przed nami na Wieży Trynitarskiej projekt Wieża Kultury. - Ponieważ oscylujemy wokół klimatów ludowych, powstał pomysł, by na Wieży pojawiły się wystawy, warsztaty i koncerty związane z tą tematyką - mówi ks. Łukasz. - Powstał projekt pod nazwą Wieża Kultury. To cykl działań muzyczno-kulturalnych na przestrzeni dwóch najbliższych miesięcy. W programie przewidziane są warsztaty, wystawy i koncerty.
Na wszystkie spotkania będą obowiązywać zapisy przez facebooka wieży.
Szczegółowy plan wydarzeń
21.08.2022 godz.15.00 – Joszko Broda – koncert z tarasu Wieży Trynitarskej
21.08.2022 godz.16.00 – Joszko Broda – warsztaty muzyczne
1-11.09.2022 – wystawa prac i grafik Jana Brody
10.09.2022 godz. 16.00 – warsztaty artystyczne z Janem Brodą
11.09.2022 godz. 16.00 – warsztaty zielarskie DziczeJemy
2.10.2022 godzina 16.00 – koncert chóru Akademos