Parafia Klesztów położona jest na wschodnim skraju archidiecezji lubelskiej.
Centralnym punktem uroczystości odpustowej była Msza św. sprawowana o godz. 12.00 w intencji parafian oraz gości.
Wszystkich zebranych, parafian, gości oraz członków swojej rodziny i przyjaciół powitał ks. Tomasz Fidecki, proboszcz parafii w Klesztowie. Zauważył, że uroczystość Wniebowzięcia NMP jest świętem radosnym, wskazującym, że każdy ochrzczony jest powołany do życia w chwale niebieskiej, razem z Matką Jezusa. Wskazał na malowidła w świątyni parafialnej, zwłaszcza na sklepieniu – które ukazują Maryję wziętą do nieba. Jednocześnie wyraził wdzięczność Bogu i ludziom z okazji 25 rocznicy święceń.
Liturgii odpustowej przewodniczył ks. Marek Urban, proboszcz parafii św. Antoniego w Lublinie. Do tytułów Matki Bożej odniósł się w homilii ks. Marek Urban. Podkreślił, że dzisiejsza uroczystość związana jest z tytułem Matki Bożej Zielnej. Istotnie, wielu parafian zabrało ze sobą bukiety ziół i kwiatów.
– Dzisiejsza uroczystość przypomina do czego jest zaproszony człowiek, który całkowicie oddał się Bogu – mówił w kontekście wniebowzięcia NMP ks. M. Urban. Podkreślił, że całkowite oddanie Bogu nie oznacza jedynie wstąpienia do zakonu czy wyboru życia kapłańskiego, bo jest to możliwe również w życiu świeckim.
Zwrócił uwagę, że dziś oddanie Bogu jest trudne, gdyż we współczesnej kulturze człowiek w swojej pysze chce zająć miejsce Boga i kierować się wyłącznie swoją prawdą. Podkreślił, że brak uznania istnienia prawdy absolutnej prowadzi do wielu dramatów, braku poszanowania innych ludzi, a nawet do wojny. Przypomniał, że człowiek powinien przypominać sobie, że jest prochem, bo nie wszystko zależy od niego. A grzech jest prawdziwą biedą człowieka, zwłaszcza jeśli szybko w niego wpada lub pozostaje w nim na długo.
– Niech nas nie przeraża słabość świata, słabość człowieka, nas samych, ale szukajmy tego, co wyzwala – mówił w kontekście życia Maryi.
Po Mszy św. odbyła się procesja wokół kościoła parafialnego. Następnie wszyscy uczestnicy odpustu zostali zaproszeni przez proboszcza do ogrodu przy plebanii na posiłek, kiermasz ciast i koncert.
Parafia Wniebowzięcia NMP w Klesztowie została erygowana w 1920 r. przez bp. Mariana Fulmana. Do 1875 r. istniała tu parafia unicka, zamieniona po kasacie na cerkiew. Do rozpoczęcia II wojny światowej parafię zamieszkiwała również ludność prawosławna. W znacznej liczbie żyli na tych terenach także protestanci, którzy modlili się w nieistniejącej już świątyni w Roztoce. Zachował się jedynie cmentarz protestancki.
Prawda o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny stanowi dogmat wiary, formalnie ogłoszony przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus". Dogmat stwierdza, że po zakończeniu ziemskiego życia, Najświętsza Maryja Panna została wzięta do nieba z ciałem i duszą.