Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Starożytny Egipt zawita do Lublina

W 200. rocznicę odczytania hieroglifów i 100. rocznicę odkrycia grobowca Tutenchamona prawie 200 eksponatów sprzed wieków będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Lublinie.

Tym razem Muzeum Narodowe zaprosi zwiedzających do przeniesienia się w czasy faraonów. Wystawa, którą będzie można oglądać od 30 września, zatytułowana jest "Magia starożytnego Egiptu". 

W murach zamku lubelskiego zobaczymy zabytki pochodzące w znacznej części ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Będzie to unikatowa prezentacja, bo wielu z tych dzieł sztuki do tej pory nikt nie widział. 

Wśród eksponatów, które pojawią się na wystawie, znajdzie się m.in. pieczęć z kartuszem króla Setiego I (syna Ramzesa) w kształcie skarabeusza, stela przedstawiająca Horusa na krokodylach oraz figura siedzącego na tronie Ozyrysa. 

Jak zapewnia Maciej Drewniak, pomysłodawca i kurator wystawy, sala wystawowa zostanie tak zaaranżowana, aby zwiedzający, który tam wejdzie, wyruszył w podróż po starożytnym Egipcie i odczuł to nawet emocjonalnie. – Mam nadzieję, że zwiedzający wczuje się trochę w rolę archeologa, który odkrywa zabytki. 

Wystawa ma również przybliżyć codzienność ludzi mieszkających w Egipcie w tamtych czasach. Nie zabraknie także odniesień do kwestii pochówku, co będzie budziło wśród zwiedzających, jak przypuszczają pracownicy muzeum, wielkie zainteresowanie.

Wystawa będzie prezentowana do 5 marca 2023 r. Koszt biletów to 30 zł - normalny  i 15 zł - ulgowy. Muzeum przygotowało bezpłatne audioprzewodniki po wystawie dostępne w aplikacji na telefony komórkowe. Aplikacja "Muzeum Narodowe w Lublinie" jest do pobrania w sklepach Google Play oraz App Store. 

Zaplanowano dwie ścieżki dla zwiedzających: dla dorosłych w języku polskim i angielskim oraz rodzinną. 

Muzeum dzięki pieniądzom pozyskanym w ramach projektu PFRON "Kultura bez Barier" umożliwia też zwiedzanie wystawy osobom ze szczególnymi potrzebami. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy