Rozpoczynający się nowy rok akademicki 2022/2023 dla polskich uczelni będzie związany z wyzwaniami, które powoduje trudna sytuacja gospodarcza i międzynarodowa.
Rektor KUL poinformował, że w środę 5 października uniwersytet uroczyście zainauguruje Wydział Medyczny.
- Prowadzimy już studia pielęgniarskie i położnicze, a w przyszłym roku uruchomimy kierunek lekarski. Rozpoczęliśmy także prace zmierzające do utworzenia szpitala klinicznego. W tych obszarach nawiązaliśmy współpracę z m.in. z Medical College of Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie, Holy Spirit University of Kaslik w Libanie i tamtejszą School of Medicine and Medical Sciences, Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie oraz z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie” – mówi ks.prof. Mirosław Kalinowski rektor KUL.
Kolejna inicjatywa uczelni dotyczy studiów w Areszcie Śledczym w Lublinie. Zostanie tam otwarte Centrum Studiów KUL dla Osadzonych.
- Będzie to unikalny ośrodek w skali świata. Umożliwi on studiowanie więźniom nie tylko z Lublina, ale również z innych zakładów karnych w Polsce. Studia w lubelskim areszcie prowadzimy od 2013 r., teraz tworzymy kompleks edukacyjny, który pozwoli na poszerzenie naszej działalności i poprawi dostęp osadzonych do zajęć uniwersyteckich” – dodaje rektor.
Kolejna nowość to Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela, które zostanie otwarte 17 października. W tym wydarzeniu wezmą udział m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz prof. Susannah Heschel, córka Abrahama J. Heschela.
Na przełomie października i listopada odbędzie się inauguracja Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.
- Zdajemy sobie sprawę z wyzwań, które stawia przed uczelniami obecna sytuacja gospodarcza i międzynarodowa. Wprowadzamy rozwiązania mające na celu niezachwiane funkcjonowanie uniwersytetu. W ramach świadczonej przez naszą uczelnię pomocy socjalnej, jesteśmy gotowi wspierać naszych studentów i pracowników, których najbardziej dotkną problemy związane ze wzrostem cen. W miarę możliwości, będziemy również kontynuowali pomoc dla naszych studentów z Ukrainy, których jest kilkuset – podkreślił ks. prof. Kalinowski.
Naukę na KUL rozpoczyna ponad 3150 pierwszorocznych studentów, łącznie studiować będzie ponad 9000 osób. Uruchomione zostały nowe kierunki m.in.: sztuczna inteligencja i italianistyka online. Zajęcia w ramach Szkoły Doktorskiej KUL rozpoczną także doktoranci.