Nowy numer 11/2024 Archiwum

Mumia, sarkofag oraz wiele innych tajemniczych zabytków sprzed wieków

W Muzeum Narodowym w Lublinie otwarto wyjątkową wystawę zatytułowaną "Magia starożytnego Egiptu".

Do serca wystawy, czyli imitacji komory grobowej, prowadzi kręta droga. Zwiedzający muszą pokonać ją, przechodząc nie tylko przez pustynię, ale także przekraczając Nil.

Do punktu kulminacyjnego kierują ich czerwone skarabeusze, nikt więc nie zabłądzi w labiryncie, którego ściany pokryte są egipskimi malowidłami. 

Najmniejszy obiekt na wystawie, jak mówi dyrektor muzeum Katarzyna Mieczkowska, ma zaledwie 1 cm na 1 cm i jest to amulet w postaci skarabeusza. Największy to sarkofag sprzed 3 tysięcy lat. Natomiast najstarsze zabytki mają ponad 5 tys. lat i są to naczynia gliniane. 

Głównym kuratorem i pomysłodawcą wystawy jest Maciej Drewniak. - Ciężko byłoby obyć się bez mumii - śmieje się kurator. - Jednak nie jest nasza główna atrakcja, choć pewnie dla wielu najbardziej spektakularna. Mamy tak naprawdę 199 wyjątkowych eksponatów, z których każdy jest niesamowity - opowiada.

Na uwagę, zdaniem kuratora, zasługuje m.in. skrzynka kanopska, w której znajdowały się urny służące do przechowywania organów podczas mumifikacji, dary grobowe, figurki z fajansu i gliny czy fragmenty Księgi Umarłych. 

Wystawa będzie prezentowana do 5 marca 2023 r. Koszt biletów to 30 zł - normalny  i 15 zł - ulgowy. Muzeum przygotowało bezpłatne audioprzewodniki po wystawie, dostępne w aplikacji na telefony komórkowe. Aplikacja "Muzeum Narodowe w Lublinie" jest do pobrania w sklepach Google Play oraz App Store. 

Dostępne są dwie ścieżki dla zwiedzających: dla dorosłych w języku polskim i angielskim oraz rodzinna. 

Muzeum dzięki pieniądzom pozyskanym w ramach projektu PFRON "Kultura bez Barier" umożliwia też zwiedzanie wystawy osobom ze szczególnymi potrzebami. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy