Camerata Lubelska świętuje 20-lecie swojego istnienia

Profesor Kazimierz Górski, wybitny dyrygent i animator życia muzycznego Lublina, dwadzieścia lat temu powołał do życia zespół, na wzór XVI-wiecznej Cameraty Florenckiej.

Od początku tworzyli go śpiewacy z wieloletnią praktyką wokalną. Chcieli promować dzieła polskich kompozytorów, prezentując je w kontekście twórczości zachodnioeuropejskiej. 

Po dwudziestu latach swojej działalności, choć założyciela Cameraty już nie ma, zespół nadal łączy muzykę z narracją słowną w postaci tekstów zaczerpniętych z literatury pięknej lub z dzieł filozofów, myślicieli i Ojców Kościoła. 

- Camerata Lubelska to emocjonująca realizacja mojej wieloletniej muzycznej pasji śpiewaczej rozpoczętej ponad 50 lat temu w Chórze Akademickim  KUL - mówi Tadeusz Szykuła wiceprezes Stowarzyszenia Camerata Lubelska. - To także mój cel i zadanie upamiętnienia i kontynuacji artystycznej wizji zespołu stworzonej przez prof. Kazimierza Górskiego. 

Górski był pomysłodawcą, pierwszym dyrygentem i artystycznym kierownikiem Cameraty.  Projekt jak mówią chórzyści, wyrósł z jego indywidualnej potrzeby artystycznej. - Była to zupełnie odmienna i różna od akademickiej chóralistyki wizja i technika śpiewania - podkreśla T. Szykuła. - Jego autorskie dzieła były zupełnie wyjątkowe: misteria bożonarodzeniowe, pasyjne z elementami słownej narracji i medytacji  i Tryptyk Maryjny - projekt, który został przez profesora opracowany, ale którego wykonania niestety nie doczekał. 

Maria Czarnecka - Cieślak podobnie jak Tadeusz Szykuła od początku współtworzy Cameratę Lubelską. - Pomimo że mieszkam 100 km od Lublina, nigdy nie było dla mnie problemem uczestnictwo w próbach, aby móc rozwijać umiejętności, i znajomość repertuaru chóralnego, zarówno pod ręką prof. Górskiego, jak i później jego następców - zaznacza wokalistka. 

Przez okres 20 lat działalności Camerata Lubelska, w  swoim programie koncertowym cały czas odwołuje się do formuły stworzonej przez Kazimierza Górskiego, czyli muzyki – słowa i często obrazu. Taka formuła realizowana była przez kolejnych dyrygentów: Katarzynę Sokołowską, Przemysława Stanisławskiego i obecnie  przez Tomasza Orkiszewskiego.

Z okazji obchodzonego jubileuszu, zespół zaprasza wszystkich miłośników muzyki na specjalny koncert, który odbędzie się 8 października o godz. 15 w kościele akademickim KUL. To z tym kościołem zespół związany jest od wielu lat i tu najczęściej prezentuje swoje prawykonania. 

W programie koncertu jubileuszowego będzie można usłyszeć utwory wokalno-instrumentalne polskich kompozytorów: epoki renesansu - Sebastiana Fabiana Klonowica, Mikołaja Gomółki i XVIII wieku - Litania De B. V. Mariae Józefa Zeidlera. 

Tradycyjnie muzyce towarzyszyć będzie słowo - tym razem utwory poetyckie polskich poetów okresu romantyzmu: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i Zygmunta Krasińskiego. 

W repertuarze znajdzie się też specjalna dedykacja pamięci prof. Kazimierza Górskiego - Psalm138.  Autorem muzyki jest lubelski kompozytor Rafał Rozmus, uczeń prof. Górskiego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..