Profesor Kazimierz Górski, wybitny dyrygent i animator życia muzycznego Lublina, dwadzieścia lat temu powołał do życia zespół, którego ideą miało być kameralne muzykowanie na wzór XVI-wiecznej Cameraty Florenckiej.
Od początku zespół ten tworzyli śpiewacy z wieloletnią praktyką wokalną. Chcieli promować dzieła polskich kompozytorów, prezentując je w kontekście twórczości zachodnioeuropejskiej.
Po dwudziestu latach działalności, choć założyciela Cameraty już nie ma, grupa ta nadal łączy muzykę z narracją słowną w postaci tekstów zaczerpniętych z literatury pięknej lub z dzieł filozofów, myślicieli i ojców Kościoła.
Zespół ludzi mistrza
– Camerata Lubelska to emocjonująca realizacja mojej wieloletniej muzycznej pasji śpiewaczej, rozpoczętej ponad 50 lat temu w Chórze Akademickim KUL – mówi Tadeusz Szykuła, wiceprezes Stowarzyszenia Camerata Lubelska. – To także mój cel oraz zadanie upamiętnienia i kontynuacji artystycznej wizji zespołu stworzonej przez prof. Kazimierza Górskiego.
Górski był pomysłodawcą, pierwszym dyrygentem i kierownikiem artystycznym Cameraty. Projekt, jak mówią chórzyści, wyrósł z jego potrzeby artystycznej. – Była to zupełnie odmienna i różna od akademickiej chóralistyki wizja i technika śpiewania – podkreśla T. Szykuła. – Jego autorskie dzieła były wyjątkowe: misteria bożonarodzeniowe, pasyjne z elementami słownej narracji i medytacji, Tryptyk Maryjny – projekt, który został przez profesora opracowany, ale którego wykonania niestety nie doczekał.
Maria Czarnecka-Cieślak, podobnie jak Tadeusz Szykuła, od początku współtworzy Cameratę Lubelską. – Pomimo że mieszkam 100 km od Lublina, nigdy nie było dla mnie problemem uczestnictwo w próbach, aby móc rozwijać umiejętności i znajomość repertuaru chóralnego, zarówno pod ręką prof. Górskiego, jak i później jego następców – zaznacza wokalistka. – Jestem absolwentką muzykologii KUL oraz absolwentką podyplomowych studiów w zakresie emisji głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Camerata to moja pasja i moje życie. To coś, co sprawia, że czuję się spełniona zawodowo i prywatnie. Jestem szczęśliwa, że przez te lata mogłam być współtwórcą wielkiej sztuki płynącej z potrzeby serca, którą Camerata zawsze realizowała.
Nietuzinkowa wizja
Chórzyści podkreślają, że dzięki prof. Górskiemu doświadczyli wielu szczególnych przeżyć i wrażeń muzycznych, także jako wykonawcy dwóch edycji powołanego przez niego Festiwalu Muzyki Oratoryjno-Kantatowej Rakowskie Divertimento w Rakowie Sandomierskim. To właśnie w rodzinnym mieście prof. Górskiego zostały przedstawione prawykonania dzieł wokalno-instrumentalnych Józefa Zeidlera ze zbioru, który autorsko opracował i przygotował do wykonywania. – Taka wizja i nietuzinkowe pomysły artystyczne profesora przenosiły nas, wykonawców, ale też słuchaczy w obszary sztuki wysokiej, ubogaconej poprzez spójną artystycznie płaszczyznę słowną – stwierdza T. Szykuła. – Profesor nie doczekał realizacji dalszych swoich pomysłów, których miał wiele. Nie doczekał również tej możliwości, jaką stworzyło dla funkcjonowania zespołu stowarzyszenie, dające szanse na realizację projektów jako zadań publicznych w obszarze kultury i sztuki.
Jubileuszowy koncert
Przez 20 lat działalności Camerata Lubelska w swoim programie koncertowym cały czas odwołuje się do formuły stworzonej przez Kazimierza Górskiego, czyli muzyki, słowa i często również obrazu. Taka formuła realizowana była przez kolejnych dyrygentów: Katarzynę Sokołowską, Przemysława Stanisławskiego i obecnie przez Tomasza Orkiszewskiego. Z okazji obchodzonego jubileuszu zespół zaprasza wszystkich miłośników muzyki na specjalny koncert, który odbędzie się 8 października o godz. 15 w kościele akademickim KUL. To z tą świątynią muzycy są związani od wielu lat i tu najczęściej prezentują swoje prawykonania.
W programie koncertu jubileuszowego przewidziano utwory wokalno-instrumentalne polskich kompozytorów epoki renesansu: Sebastiana Fabiana Klonowica, Mikołaja Gomółki oraz z XVIII wieku: Litania De B.V. Mariae Józefa Zeidlera. Tradycyjnie muzyce towarzyszyć będzie słowo – tym razem utwory polskich poetów okresu romantyzmu: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i Zygmunta Krasińskiego.