Nowy numer 09/2024 Archiwum

Ks. Mieczysław Puzewicz laureatem Angelusa Lubelskiego za całokształt dokonań

Nagroda "Angelusa" wskazuje ludzi o niezwykłych anielskich osobowościach, dla których inspiracją jest humanizm i ewangeliczna koncepcja człowieka. Skrzydlate statuetki wręczono po raz 17.

Każdorazowo "Angelusa Lubelskiego" przyznaje specjalna kapituła. Nagroda ma promować „ludzi i postawy, które są zarazem znakiem sprzeciwu i nadziei. Otrzymują ją ci, którzy żyją dla innych. Niosą pomoc i radość słabszym. Swoją postawą przywracają nadzieję i szacunek dla każdego człowieka".

Angelus, którego  otrzymują wyróżnieni, to rzeźbiona i pozłacana statuetka przedstawiająca uskrzydloną postać nachylonego człowieka, zaprojektowana przez Andrzeja Widelskiego. 

Nagroda jest przyznawana w 7 kategoriach: Angelus służby publicznej, kultury medialnej, miłosierdzia, animacji życia kulturalnego, dobroczynności, artystyczny i za dzieło życia.

W kategorii Angelus artystyczny w tym roku nagrodę otrzymała Dorota Nowakowska. Angelus animacji życia kulturalnego trafił do Maksa Skrzeczkowskiego. 

Angelusa za całokształt dokonań (za dzieło życia) otrzymał ks. Mieczysław Puzewicz, Angelusa miłosierdzia dostali Ewa i Janusz Waszkiewiczowie a dobroczynności Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski. Angelusem służby publicznej wyróżniona została Jarosława Szewczuk. Angelus kultury medialnej trafił do Pawła Bobołowicza. 

Wśród dotychczasowych laureatów Angelusa są wybitni i cenieni myśliciele oraz uczeni, ludzie kultury i sztuki, świata mediów i literatury, aktywiści i społecznicy, zaangażowani w pomoc wykluczonym i pokrzywdzonym, reprezentujący organizacje pozarządowe, ale i działający indywidualnie.

Nagrodę otrzymali m.in.: kard. Paul Poupard, Andrzej Nikodemowicz, Wojciech Kilar, Andrzej Pierzchała, Piotr Dudziak, ks. Andrzej Szostek oraz ks. Ryszard Tujak.

Pomysł wyróżnienia zrodził się w środowisku ludzi kultury i dawnego duszpasterstwa środowisk twórczych. Pierwsza gala wręczenia statuetek i dyplomów odbyła się 15 stycznia 2006 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy