Nowy numer 09/2024 Archiwum

Lublin będzie miał nowy cmentarz

Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie nowej nekropolii. Według wstępnej koncepcji nowy cmentarz komunalny będzie miał powierzchnię około 62 ha. Znajdzie się na nim w przyszłości miejsce na około 120 tys. pochówków.

Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie nowej nekropolii. Cmentarz komunalny wraz z infrastrukturą towarzyszącą powstanie pomiędzy ul. Korpusu Ochrony Pogranicza a ul. Bohaterów Września. Wykonawca będzie miał łącznie 1,5 roku na opracowanie projektu koncepcyjnego dla całego cmentarza. W tym czasie powstanie również projekt budowlany i wykonawczy dla pierwszego etapu inwestycji, który obejmie część obszaru na kwatery i infrastrukturę niezbędną do funkcjonowania obiektu.

– Budowa nowej nekropolii to proces wieloletni, ale dla kwestii pochówków w Lublinie bardzo istotny. Według naszych wyliczeń nowy cmentarz zabezpieczy potrzeby miasta w tym zakresie na około 55 lat. Punktem wyjścia do powstania nowego cmentarza było przyjęcie studium dla Lublina oraz opracowanie i uchwalenie miejscowego planu dopuszczającego tego typu funkcje. Możliwość lokalizacji cmentarza w tej części miasta potwierdziły także wcześniej wykonane ekspertyzy – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Zgodnie z przepisami o chowaniu zmarłych, cmentarz powinien posiadać niezbędne zespoły obiektów. Są to oprócz powierzchni grzebalnych i obiektów kubaturowych takich jak dom pogrzebowy czy kaplica, także zaplecza gospodarcze, ciągi komunikacyjne, parkingi, miejsca gromadzenia odpadów oraz ujęcia wody. Natomiast zaprojektowana na cmentarzu zieleń ma mieć charakter zarówno izolacyjny, jak i dekoracyjny.

Według wstępnej koncepcji, którą dysponuje miasto, nowy cmentarz komunalny będzie miał powierzchnię około 62 ha. Znajdzie się na nim w przyszłości miejsce na około 120 tys. pochówków – będą to zarówno groby murowane, ziemne, pola urnowe, kolumbaria, katakumby i aleja zasłużonych.

Założenia przestrzenne przyszłej nekropolii przewidują układ parkowo-cmentarny oparty na naturalnym ukształtowaniu. Przez teren projektowanego cmentarza przebiega sucha dolina o istotnych walorach krajobrazowych, stąd wstępna koncepcja zakłada podział na dwie części – ogólnodostępny park (około 14 ha) leżący w suchej dolinie i na zboczach oraz założenie cmentarne (około 41 ha powierzchni grzebalnej) zlokalizowane na wzniesieniach. Podstawowym traktem wiodącym przez cmentarz będzie droga wewnętrzna o długości około 2,3 km, o nieregularnym kształcie wytyczonym formą terenu. Wejście główne na cmentarz wraz z placem zostanie zaprojektowane od strony wschodniej. Przy wyjściu powstanie strefa zaplecza gospodarczego i administracyjnego dostępna od zewnątrz oraz pawilon handlowy, w którym znajdą się kwiaciarnie i usługi pogrzebowe. Na cmentarzu, w wyeksponowanym punkcie, powinien zostać zaprojektowany dom pogrzebowy z dwiema salami pożegnań. Naprzeciwko domu pogrzebowego przewidziano również trójkątny teren pod budowę kaplicy o podobnej wysokości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy