Nowy numer 09/2024 Archiwum

"Słownik ukrainizmów" w Warsztatach Kultury w Lublinie

Wystawa "Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy" jest dostępna do 22 października w siedzibie Warsztatów Kultury.

Ukrainizmy to słowa, które funkcjonują w języku polskim, natomiast wywodzą się z języka ukraińskiego. Hasła takie jak: wataha, bohomaz, step, hopak, kureń, szarawary - zostały zilustrowane przez artystów. Słowa zinterpretowane plastycznie zawierają w sobie również element emocjonalny.

Ilustrację wykonali zarówno polscy, jak i ukraińscy artyści. Należą do nich: Art Studio Agrafka, Hania Kmieć, Bovska, Oleg Gryshchenko, Gosia Herba, Mari Kinovych, Ola Niepsuj, Vadym Solowski, Dawid Ryski, Jan Kallwejt, Paweł Szlotawa oraz Sophia Suliy.

“Słownik ukrainizmów” adresowany jest do szerokiego grona odbiorców, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat historii, tradycji, języka i kultury ukraińskiej. Każde z poszczególnych haseł zostało zdefiniowane na osobnych tabliczkach. Ekspozycja daje możliwość podjęcia dyskusji na temat trudnych zdarzeń, które dzieją się na świecie, w tym tych związanych z czasem wojny.

Organizatorami wystawy są: Warsztaty Kultury w Lublinie, Łódź Design Festival oraz Miejska Galeria Sztuki w Łodzi. Prezentacja wszystkich dzieł dostępna jest od godz. 10.00 do 17.00 na ul. Grodzkiej 7 (korytarz). Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy