Nowy numer 38/2023 Archiwum

Ten, który jest świadkiem

– Należy złączyć w jedno myślenie z naszą postawą 
– mówił abp Pierbattista Pizzaballa.

W niedzielę 16 października Mszą św. w kościele akademickim wspólnota Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zainaugurowała kolejny rok akademicki. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa OFM. Zebranych na Eucharystii przywitał abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL.

Zwrócił uwagę, że kolejny rok akademicki na katolickiej uczelni to szansa na zdobywanie wiedzy. Odniósł się również do perspektywy zabiegania o pokój i budowanie wspólnoty. Przy ołtarzu modlili się również abp Wojciech Polak, prymas Polski, i biskupi pomocniczy archidiecezji lubelskiej, kapłani będący pracownikami naukowymi uniwersytetu, wykładowcy, pracownicy administracyjni i studenci oraz kolegium rektorskie, dziekani, a także dyrektorzy instytutów. Ważną częścią liturgii był śpiew chóru akademickiego.


W homilii abp Pierbattista Pizzaballa skoncentrował się na rozważaniu Ewangelii o nieustępliwej wdowie i znaczeniu modlitwy w życiu chrześcijan. Podkreślił, że skoro niesprawiedliwy sędzia z przypowieści wziął w opiekę ubogą wdowę, która szukała sprawiedliwości, to o wiele bardziej w opiekę swoich wybranych weźmie Bóg. Przypomniał również o postawie wytrwałości na modlitwie, która powinna charakteryzować katolików. – Modlitwa, o której mówi Jezus, to życiowa postawa. To sposób życia – mówił abp P. Pizzaballa. Wyjaśnił również, że modlitwa nie jest po to, aby coś otrzymać. – Jej celem jest trwanie z Bogiem przez życie – podkreślał. 


Odnosząc się do życia uniwersyteckiego, zwrócił uwagę, że postawa modlitwy otwiera nowe perspektywy w życiu. Stąd tak istotne jest przygotowywanie na katolickim uniwersytecie ludzi do różnych profesji w takim duchu. – Nasza postawa powinna być oparta na relacjach z Bogiem w Chrystusie. Należy złączyć w jedno myślenie z naszą postawą. Modlitwa pozwala na to. Wspaniały profesor to ten, który jest świadkiem – podkreślał patriarcha. Zauważył, że wiary nie można mierzyć liczbami ani siłą, jedynie świadectwem życia. – Modlitwa to sposób życia, nasz sposób życia w społeczeństwie – podsumował. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast