Prezentacja niezwykłych zapisków ks. Antoniego Szymańskiego

Był pionierem polityki społecznej w Polsce, więzionym przez hitlerowców rektorem KUL. Lektura jego "Zapisków" pozostawia ogromne wrażenie.

Zapiski ks. Antoniego Szymańskiego zostaną zaprezentowane w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. To nowe wydawnictwo Instytutu De Republica. Autorem opracowania i przedmowy jest ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL w latach 2012-2020.

"Zapiski 1929- 1934" potwierdzają nietuzinkowość i wyjątkowość osobowości i intelektu ich autora, jego myśl, zaangażowanie społeczne i patriotyczne.

- Tekst ten zasługuje na szczególną uwagę. Powstał bowiem zarówno w czasie odbudowywania suwerenności państwa polskiego, związanego z rozlicznymi sytuacjami kryzysowymi, ale też i w kontekście dramatycznych wydarzeń politycznych w Europie. Zapiski to tekst nieoficjalny, a zatem tym bardziej cenny, bowiem ukazujący nie tylko intelekt, ale w ogóle osobowość jego autora - napisał w recenzji prof. Eugeniusz Sakowicz.

Ksiądz Antoni Szymański urodził się 27 października 1881 roku w Praszce, w powiecie wieluńskim. Kształcił się początkowo w Częstochowie, a później wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku. Już jako ksiądz rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie w Louvain w Belgii.

"Przedmiotem jego studiów były nauki filozoficzne o zabarwieniu społecznym. Po powrocie do kraju wykładał nauki społeczne w Seminarium Duchownym we Włocławku. W 1918 roku rozpoczął wykłady z polityki społecznej i historii katolicyzmu społecznego na nowopowstałym uniwersytecie w Lublinie. Z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim był związany do roku 1939. W okresie drugiej wojny światowej przebywał w Bełżycach. Zmarł w 1942 roku" - przypomina wydawnictwo.

W latach 1933-1939 pełnił funkcję rektora KUL, brał udział w pracach Rady Społecznej przy Prymasie Polski. Zorganizował Związek Polskiej Inteligencji Katolickiej i założył Towarzystwo Wiedzy Chrześcijańskiej.

Organizatorem wydarzenia są Instytut De Republica i Katolicka Agencja Informacyjna.

Czytaj także: "Sonderaktion Lublin". Okupacyjna rzeczywistość lubelskiej Alma Mater.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..