"Gaudeamus" w lubelskim seminarium

Najstarsza szkoła wyższa w Lublinie zainaugurowała oficjalnie rok akademicki. Studia w Metropolitalnym Seminarium Duchownym rozpoczęło 8 nowych kleryków, którzy chcą być księżmi diecezjalnymi.

Rektor seminarium ks. Jarosław Marczewski zauważył na początku uroczystości, że miniony rok akademicki był dla społeczności seminarium trudny.

- Był przede wszystkim wypełniony pracą formacyjną i intelektualną, ale nie brakowało poważnych skutków pandemii dotykających zarówno wychowawców jak i kleryków - podkreślił.

Zaznaczył też, że dramatyczne wydarzenia za naszą wschodnią granicą zdominowały także i seminaryjną codzienność w drugim semestrze zajęć. - Wspólnota dała się poznać z jak najlepszej strony - stwierdził. - Od pierwszych dni napaści wojsk rosyjskich na Ukrainę alumni zaangażowali się całymi sobą w pomoc uchodźcom. Pełnili codzienne, a właściwie dzienne i nocne dyżury. Przez długie miesiące byli na posterunku wszyscy, i byli także wtedy, gdy inni wolontariusze zmniejszyli swą aktywność. Zaangażowanie alumnów to tysiące godzin spędzonych w punktach recepcyjnych w Lublinie, na granicach w Dorohusku i Przemyślu, tysiące słów otuchy, przygotowywanych i podanych kanapek, przekazanych informacji nieraz ratujących życie i podtrzymujących nadzieję, tysiące kilogramów przeładowanych na ciężarówki towarów - wyliczał rektor. 

Obecny rok akademicki rozpoczęło 53 alumnów lubelskiego seminarium obydwu obrządków, w tym 9 na pierwszym roku (jeden alumn ze Zgromadzenia Braci Mniejszych Kapucynów). Wszystkich kleryków z różnych seminarium studiujących w murach seminarium lubelskiego jest prawie 100. 

Rektor przypomniał, że 100 lat temu opiekę nad seminarium powierzono siostrom ze zgromadzenia Służek Najświętszej Marii Panny Niepokalanej. - W ciągu minionego wieku 202 siostry posługiwały w tutejszym seminarium. Wiele z nich odeszło już do Pana, inne są emerytkami, jeszcze inne nadal ofiarnie pracują tu i gdzie indziej. 

W związku z tą rocznicą wykład inauguracyjny zatytułowany “Objawienia Matki Bożej Gietrzwałdzkiej a Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Marii Panny Niepokalanej” wygłosiła Przełożona Generalna zgromadzenia m. Mirosława Grunt. 

Na zakończenie uroczystościbłogosławieństwa na kolejny rok akademicki udzielił wszystkim abp Stanisław Budzik. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..