Wśród laureatów konkursu im. Czesław Zgorzelskiego znalazła się absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Tegoroczna uroczystość wręczenia nagród i dyplomów laureatom i finalistom konkursu im. Profesora Czesława Zgorzelskiego na najlepszą polonistyczną pracę magisterską, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, ponownie odbyła się 25 października w murach katolickiego uniwersytetu w Lublinie. W wydarzeniu uczestniczyli reprezentanci ośrodków polonistycznych w całym kraju.
W kategorii językoznawstwo drugą nagrodę przyznano Annie Brzozowskiej za pracę pod tytułem „Skrzydlate słowa w nauczaniu języka polskiego jako obcego”, napisaną pod kierunkiem dr hab. Grażyny Zarzyckiej w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwszą nagrodę przyznano Zofii Bryłce za pracę „Paraphrasis” Wojciecha Tylkowskiego - na pograniczu przekładu i objaśnienia”, napisaną pod opieką naukową dr hab. Doroty Rojszczak-Robińskiej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W kategorii literaturoznawstwo drugie miejsce przyznano Dorocie Rocheckiej-Sembratowicz za pracę „Nieznana powieść Czesława Miłosza”, przygotowaną pod kierunkiem prof. Adama Fitasa w Instytucie Literaturoznawstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Pierwsze miejsce przypadło Łukaszowi Krajowi za pracę „Pietà w literaturze i sztuce XX wieku”, napisaną pod opieką naukową prof. dr hab. Anny Łebkowskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Głównym organizatorem była Konferencja Polonistyk Uniwersyteckich, skupiająca wszystkie najważniejsze ośrodki polonistyczne w Polsce. Obecnie na czele konferencji stoi prof. Renata Przybylska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Jak każdego roku, w konkursie znalazły się wybitne prace. Wybór najlepszych odbywa się dwuetapowo, najpierw w poszczególnych uczelniach, a potem przez główne jury. Pokazują one, że polonistyka ma przyszłość. Jestem też zaskoczona, że młodzi ludzie podejmują tematy historyczne, często niezwykle wymagające analizy starych dokumentów. W ostatnich latach dostrzega się silny zwrot w kierunku badań przeszłości. Na etapie ogólnopolskim oceniliśmy kilkanaście prac - wyjaśnia R. Przybylska.
Tegoroczną organizacją konkursu zajmowała się prof. Anna Postawka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Celem wydarzenia jest integracja środowiska polonistycznego, działania na rzecz wysokiego poziomu kształcenia, przede wszystkim zaś wyróżnienie najzdolniejszych młodych polonistów i stworzenie bodźca do podejmowania przez nich dalszych prac naukowo-badawczych - wyjaśnia Anna Podstawka.
- Konkurs ma charakter ogólnopolski, ale mocno zakorzeniony jest w rzeczywistości KUL, zwłaszcza poprzez osobę patrona, prof. Czesława Zgorzelskiego (1908-1996), jednego z najwybitniejszych w jego pokoleniu badaczy literatury polskiej, zwłaszcza okresu romantyzmu i wielkiego patrioty - wskazuje A. Podstawka.
- Prof. Zgorzelski był człowiekiem prawym. Az do śmieci w 1950 r. związany był z KUL. Obecnie konkurs wspierany jest przez jego syna, prof. Andrzeja Zgorzelskiego - podkreśla prof. Podstawka.
Materialnego i merytorycznego wsparcia organizatorom wydarzenia udziela Barbara Zgorzelska, wdowa po wybitnym naukowcu. W tym roku przesłała list do uczestników wydarzenia, który odczytała Paulina Przepiórka. Podczas gali głos zabrali m.in. prorektor KUL, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych KUL, prof. Wacław Pyczek i prof. Henryk Duda, którzy przedstawili serię wydawniczą „Młoda Polonistyka”. Galę poprowadził ks. dr Mariusz Lach.