Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przewodnik ekumeniczny poświęcony cmentarzowi przy ul. Lipowej

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej "Gaudium" przygotowało wyjątkowy przewodnik.

Publikacja zatytułowana „Zespół cmentarzy przy ulicy Lipowej w Lublinie. Przewodnik ekumeniczny” trafi do czytelników i na rynek wydawniczy w najbliższym czasie. Książka jest cenną atrakcją dla znawców i pasjonatów kultury i sztuki, a także historii i teologii, pasjonatów lokalnych tradycji. - Głównym redaktorem publikacji jest dr Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. Teksty zamieszczone w przewodniku wyszły spod ręki przedstawicieli trzech wyznań: rzymskokatolickiego, prawosławnego i ewangelickiego - informują przedstawiciele wydawnictwa Gaudium.

- W przewodniku znajdziemy opis historyczny każdego z cmentarzy wchodzących w skład nekropoli, opis cennych zabytkowych grobów, a także biogramy ważnych dla miasta i regionu zmarłych pochowanych na terenie zespołu cmentarnego przy ulicy Lipowej w Lublinie. Wśród tych osób nie brakuje postaci, których historia zaciekawi i zaintryguje, jak również przybliży dzieje nie tylko Lublina, lecz także naszej ojczyzny. W szybkiej i sprawnej orientacji pomogą czytelnikowi zamieszczone w książce czytelne i przejrzyste mapy, z którymi zwiedzanie zespołu cmentarnego przy ulicy Lipowej będzie o wiele prostsze i owocniejsze - informuje ks. Rafał Olchawski, wicedyrektor Gaudium.

Jak zaznacza, nową i cenną wartością publikacji jest jej ekumeniczny charakter, wyrażający się w tym, że powstała ona przy współpracy trzech największych wyznań chrześcijańskich obecnych w Lublinie, oraz treść ukazująca historię Koziego Grodu, która była i nadal jest budowana wspólnym wysiłkiem przedstawicieli trzech Kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego i ewangelickiego. 

„Z całą pewnością do takich świętych miejsc zaliczyć można zespół czterech cmentarzy przy ul. Lipowej w Lublinie, gdzie spoczywają doczesne szczątki wielu osób, które przyczyniły się do rozwoju kulturalnego i gospodarczego Lublina na przestrzeni minionych ok. 200 lat. Część rzymskokatolicka cmentarza założona została w 1794 r., część ewangelicka w 1826, część prawosławna w 1840, część wojskowo-komunalna w 1915” - czytamy. Obecnie na terenie kompleksu cmentarnego przy ul. Lipowej znajduje się ponad 26 tys. grobów, ponad 20 tys. znajduje się w części rzymskokatolickiej, ponad 1 tys. w części ewangelicko-augsburskiej, ponad 2 tys. w części wojskowo-komunalnej i podobna liczba w części prawosławnej.

Zespół cmentarny przy ul. Lipowej został wpisany w 1985 r. do rejestru zabytków województwa lubelskiego z uwagi na wysokie walory artystyczne nagrobków oraz historyczne całości nekropolii. Ochroną konserwatorską, jak wyjaśniają na kartach książki redaktorzy, objęto układ cmentarza, w tym nagrobki powstałe do 1945 r., a także ogrodzenie i drzewostan.

Najstarszym nagrobkiem zachowanym na nekropolii przy ul. Lipowej jest płyta poświęcona Marcinowi Szybicherowi. Na płycie nagrobnej widnieje rok 1800. Jest ona umieszczona na ścianie bocznej kruchty rzymskokatolickiego kościoła rektoralnego Wszystkich Świętych na terenie cmentarza.


Więcej w kolejnym 45/2022 papierowym wydaniu „Gościa Lubelskiego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy