Losy Ewy Waleckiej-Kozłowskiej posłużyły za scenariusz do niezwykłego filmu. Młoda Polka, będąc więźniem Majdanka, została pokojówką w domu komendanta obozu.
Film „Pokojówka” w reżyserii Rafała Brylla to poruszająca, pełna zwrotów akcji historia z pozytywnym zakończeniem.
W warstwie fabularnej film opowiada historię Ewy Waleckiej, więźniarki obozu koncentracyjnego na Majdanku, a potem Ravensbrück. Losy bohaterki są niezwykłym świadectwem okresu wojny i holokaustu, ale także wiary w dobro i ludzi. W czasie pobytu na Majdanku, młodziutka Ewa pracowała przez pewien czas jako pokojówka w domu komendanta obozu. Biały Domek, czysty i wypełniony pięknymi przedmiotami, otoczony trawnikiem i ogródkiem, był miejscem w którym mimo koszmaru wojny bohaterka doświadczyła życzliwości i przyjaźni ze strony żony komendanta oraz pracującego tam Niemca. W przetrwaniu piekła obozu koncentracyjnego pomogło Ewie także uczucie, jakie rozwijało się między nią i Polakiem będącym więźniem obozu.
Dokument zbudowany jest na trzech płaszczyznach. W pierwszej z nich widz spotyka się ze Zbigniewem Kozłowskim, synem Ewy Waleckiej. Jest on przewodnikiem po teraźniejszości, po miejscach związanych z pobytem jego mamy w obozie na Majdanku. Jego emocjonalna opowieść jest pretekstem do podróży w czasie. Drugą warstwę konstrukcyjną tworzą zarejestrowane w latach osiemdziesiątych wspomnienia Ewy Waleckiej, bardzo mocne i poruszające opowieści o jej najważniejszych przeżyciach. Całość uzupełniają animacje ukazujące przeżycia bohaterki związane z pobytem z obozie zagłady, wzbogacone narracją aktorki, która głosem wciela się w młodą Ewę.
Premiera filmu miała miejsce 15 listopada w Centrum Kultury w Lublinie.