Były brawa, życzenia i czekoladowy tort z wiśniami. Teatr nie zwalnia, rozpoczyna prace nad kolejnym wielkim przedsięwzięciem.
Po raz pierwszy grupa studentów wyszła na scenę 25 kwietnia 2001 r. i zaprezentowała „Perłę” - mały spektakl ruchu, inspirowany ewangeliczną przypowieścią. W teatrze ITP (Inicjatywa Teatralna Polonistów) zagrało do tej pory ponad trzystu młodych aktorów. Występowali przede wszystkim w Lublinie, ale też w wielu innych miastach Polski, w niewielkich miejscowościach, na scenach wielkich teatrów, a także za granicą. Zdobyli wiele nagród i wyróżnień. A bilety na ich spektakle rozchodzą się w mgnieniu oka.
Sześćsetnym spektaklem w historii Teatru ITP był „Sztukmistrz”, na podstawie głośnej powieści noblisty Isaaca Bashevisa Singera „Der kuncnmacher fun Lublin”, którą napisał w języku jidysz. Książka „Sztukmistrz z Lublina” została po raz pierwszy wydana w 1960 r. Głównym bohaterem jest Jasza Mazur, a akcja dzieje się w Warszawie i w Lublinie.
Ksiądz dr Mariusz Lach SDB, pracownik Katedry Teatru i Dramatu KUL i założyciel Teatru ITP, podjął się realizacji tego spektaklu dlatego, że wbrew powszechnej opinii wiele osób nie zna tej powieści. - Chciałem opowiedzieć to wiernie, aby historia głównego bohatera była zgodna z przedstawieniem w książce, a z drugiej strony jest mój klucz odczytania i interpretacji - podkreśla ks. Mariusz Lach. Dodaje, że odczytuje go w kluczu przypowieści o „synu marnotrawnym”. - O tym jest książka Singera, bo nawrócenie to praktycznie samo zakończenie. Ta historia pokazuje jak w życie takiego człowieka wchodzi Bóg, po swojemu - wyjaśnia ks. Lach.
Po zakończeniu spektaklu w sali teatralnej KUL były brawa, życzenia i tort. - Prowadzę skrupulatnie dokumentację, bo jako agenda uniwersytecka teatr musi się wykazać wszystkim co robi - podkreśla ks. Lach.
Niedawno zakończył się nabór do grupy teatralnej, ale wciąż poszukiwani są młodzi mężczyźni potrafiący śpiewać. Już teraz teatr rozpoczyna prace nad Misterium Męki Pańskiej, które będzie grane w kościołach. - Nie lubię traktować kościoła jako sali teatralnej, dlatego nawiązujemy do początków misteriów, jako wydarzenia sakralnego - wyjaśnia. Teatr ITP jest otwarty na zaproszenia ze strony parafii.