Bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania można wykonać testy na HIV w punkcie PKD przy ul. Spokojnej 3 w Lublinie.
Punkt prowadzi od wielu lat stowarzyszenie „Agape”. Jest on czynny we wtorki i czwartki przez cały rok od godz. 16.00 do 18.30. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu 512 619 714, który jest czynny w godzinach pracy punktu.
W działania związane z obchodami Światowego Dnia AIDS zaangażowane jest po raz kolejny katolickie stowarzyszenie „Agape”. - Razem z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie i Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA - Poland Oddział Lublin organizujemy akcję informacyjno-edukacyjną. Spotkacie nas na Placu Zamkowym w Lublinie od godz. 11.00 do 18.00 w autobusie MPK, który dzięki Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Lublinie został udostępniony na potrzeby naszego wydarzenia. Autobus będzie stał przy schodach prowadzących na Zamek Lubelski. Tam będziemy czekać na wszystkich chętnych, by otwarcie porozmawiać na temat HIV i AIDS. Liczba zakażeń HIV z każdym rokiem rośnie. Aby uniknąć zakażenia oraz jego ostatniej fazy - AIDS, wystarczy systematycznie testować się. Taki test możesz wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w naszym Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Spokojnej 3 - podkreśla Natalia Kulig, doradca okołotestowy.
O potrzebie ustanowienia Światowego Dnia AIDS po raz pierwszy mówili w sierpniu 1987 James W. Bunn i Thomas Netter, pracownicy Globalnego Programu ds. AIDS w Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie. Pierwszy raz Światowy Dzień AIDS obchodzony był 1 grudnia 1988. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jak podkreśla Krajowe Centrum ds. AIDS, stanowiące jedną z agend Ministerstwa Zdrowia, to ważna data, gdyż uświadamia potrzebę integracji licznych działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie, w wymiarze lokalnym i globalnym. Aby obchody tego dnia przyniosły określone skutki, nad jego koncepcją przez cały rok pracuje wielu ludzi. W gronie tych osób i instytucji znajduje się stowarzyszenie „Agape” z Lublina.
Problematyka związana z wirusem HIV dotyczy wszystkich. Jak podkreślają specjaliści, nie wolno ograniczyć tego problemu wyłącznie do określonej, wąskiej grupy osób. - Warto pamiętać, że za naszą wschodnią granicą mamy do czynienia z prawdziwą epidemią. Potrzeba edukacji, uświadamiania, ale też informowania, wśród studentów z kraju i zagranicy, również osób dorosłych. Dzisiaj wykrycie wirusa HIV nie oznacza tragedii, bo można z nim, za pomocą dostępnych i refundowanych w Polsce leków, żyć długie lata w zupełnym komforcie. Ale osoba przebadana nie zagraża innym i nie naraża siebie i innych na niebezpieczeństwo - wyjaśnia Andrzej Pierzchała, pielęgniarz w PKD przy ul. Spokojnej 3 w Lublinie.