Nowy numer 4/2023 Archiwum

Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego przeniesiony

Pomnik założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i pierwszego rektora katolickiej uczelni został odsłonięty w 2018 roku na skwerze abp Życińskiego z okazji 100. rocznicy powstania uniwersytetu.

Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego przeniesiony ze skweru abp Życińskiego

W stulecie KUL, 8 grudnia 2018 r. w przestrzeni miasta odsłonięto pomnik ks. Idziego Radziszewskiego przedstawiający duchownego i uczonego w ruchu, z książką w dłoni, stanął na skwerze abp. Józefa Życińskiego. Odsłonięciu pomnika zaprojektowanego przez prof. Jerzego Fobera towarzyszyła oprawa przygotowana przez Leszka Mądzika.

Pomnik pobłogosławił abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Ówczesny rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, który wyszedł z inicjatywą budowy monumentu, dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w zebranie funduszy i realizację dzieła.

Obecny podczas odsłonięcia pomnika prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślał wielkie zasługi ks. Radziszewskiego dla rozwoju miasta.

Dokładnie cztery lata później, 8 grudnia rozpoczęło się przenoszenie pomnika ks. Radziszewskiego z przestrzeni miejskiej na teren kampusu uniwersyteckiego. Na skwerze abp. Życińskiego ma stanąć, zgodnie z decyzją radnych miejskich, pomnik Lecha Kaczyńskiego. 15 radnych poparło projekt, 12 było przeciw, 3 się wstrzymało.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy