Od listopada Ogród Botaniczny UMCS zaprasza po zmroku na niezwykły spacer wśród iluminacji. Tak będzie i w czasie świąteczno-noworocznym, kiedy to inaczej niż zwykle, będzie można odwiedzić to miejsce.
Firma Lumina po ubiegłorocznym sukcesie otworzyła w tym roku siedem Parków Iluminacji w Europie. W Lublinie od 10 listopada możemy podziwiać całkowicie nową oraz dłuższą, kilometrową, trasę zwiedzania. W Lumina Parku znajdują się także, premierowo, instalacje polskich artystów. Opowieść przekazywana jest światłem, dźwiękiem i narracją. Tematem tegorocznej ścieżki zwiedzania jest „Tajemniczy Ogród”, hasło z jednej strony obiecujące atmosferę tajemnicy, magii, zaskoczenia, a z drugiej strony ukazujące zróżnicowaną tematykę poszczególnych stref. Najważniejszym punktem każdej z nich jest wybrane drzewo, opisane w ramach ścieżki edukacyjnej. Jego właściwości, związane z nim wierzenia lub legendy, są merytoryczną przesłanką do tematyki danej strefy.
Oś narracyjna prowadzi przez 14 zróżnicowanych stref, takich jak Kraina herbaciana, Strefa gromowładnych, Strefa iluzji czy Kraina miodem płynąca. Podczas kilometrowego spaceru dowiemy się m.in. jakie właściwości ma Głóg Pośredni? Co ma wspólnego Van Gogh z Żywotnikiem Olbrzymim? Które drzewo pachnie ciasteczkami? A z którego wytwarzało się instrumenty? W trakcie wizyty w Lumina Park Lublin zwiedzający otrzymają mapy, które nie tylko poprowadzą trasą „Tajemniczego Ogrodu”, lecz również pozwolą odkryć tajemnice niesamowitych roślin, które znajdują się na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS.
W ubiegłym roku lubelski Lumina Park odwiedziło ok. 60 tys. osób, dla porównania pozostałe miesiące pracy ogrodu przyciągnęły 70 tys. spacerowiczów. – To pokazuje, jak wielką popularnością cieszy się ta wieczorna atrakcja – mówi Grażyna Szymczak, dyrektor ogrodu.
Od 26 grudnia do 1 stycznia Lumina Park otwarty będzie codziennie, od godz. 16.00 do 21.00. Ostatnie wejście możliwe będzie o godz. 20.00.