Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Czy postanowienia noworoczne to dobra praktyka?

Czy chcemy coś zrobić dla siebie, czy może angażujemy się w różne inicjatywy po to, aby "inni to widzieli"?

Tendencja do planowania czy podsumowań jest czymś, co towarzyszy człowiekowi w wielu momentach życia. Warto zastanowić się nad tym, czy postanowienia noworoczne to dobra praktyka czy może element, który powoduje wiele trudnych emocji. - Internet, media społecznościowe lub nierealistyczny obraz influencerów mogą powodować u człowieka presję. Odliczanie czy planowanie, co osiągnę w następnym roku z jednej strony może być czynnikiem motywującym, a z drugiej - wyzwalającym kryzys. Każdy moment w życiu jest dobry, aby coś zmienić, nie trzeba z tym czekać do końca czy początku roku. Warto też zdać sobie sprawę z tego, że wspaniałe zdjęcia publikowane w social mediach to nie zawsze stuprocentowa prawda. To, co zostaje w nich pokazane, jest tylko ułamkiem tego, co dzieje się w życiu obserwowanych idoli - wyjaśnia dr Marlena Stradomska z Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UMCS, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

- Jeśli chodzi o postanowienia noworoczne, ważne jest, abyśmy faktycznie ich pragnęli i żeby były one możliwe do osiągnięcia małymi krokami. Założenie bardzo ambitnego celu jest z jednej strony czymś motywującym, ale co wówczas, kiedy zabraknie sił, aby go zrealizować? Brak pogodzenia się z aktualnym stanem, lęk przed nowym i pojawiające się trudności mogą powodować wiele, niekoniecznie upragnionych, emocji - dodaje dr Stradomska.

Ekspertka podkreśla, że warto zastanowić się, czy chcemy coś zrobić dla siebie, czy może angażujemy się w różne inicjatywy po to, aby "inni to widzieli". Cel, jaki sobie stawiamy, może generować dalsze perspektywy rozwojowe. Zadajmy sobie zatem pytanie: jeśli planować, to jak?

Poniżej kilka wybranych aspektów, które mogą - zdaniem dr Stradomskiej - pomóc w tym procesie:

 • zastanów się, czy to jest "ten cel", na którym zależy ci najbardziej
 • spróbuj zwizualizować to, kiedy cel osiągasz, np. uzyskane kwalifikacje, awans w pracy czy sukcesy osobiste
 • zastanów się, co możesz zrobić, aby się nie wypalić w aspekcie zawodowym lub emocjonalnym
 • pomyśl o swojej grupie wsparcia, np. czy jest ktoś, kto może w tym pomóc - mentor, superwizor, przyjaciel
 • stwórz rytuał planowania raz w miesiącu, tygodniu czy dziennie
 • staraj się weryfikować swoje postępy
 • spróbuj zastanowić się nad własną motywacją, np. to cel ważny dla mnie lub chcę udowodnić coś innym osobom itd.
 • pomyśl o swoim zdrowiu psychicznym - czy zagadnienie, które podejmuję, nie jest dla mnie zbyt obciążające
 • dziel problem/zadanie na mniejsze elementy - zadbaj o to, aby dane zadanie "nie przerosło"
 • spróbuj zacząć od rzeczy trudnej, aby pozostałe w perspektywie były przyjemnością
 • nie wymagaj od siebie za dużo
 • nie komplikuj swojego życia, jeśli nie musisz

Spełnianie swoich celów i marzeń to zadanie często skomplikowane i wymagające bardzo dużej motywacji oraz samozaparcia. - Do czynników, które będą determinowały to, czy będziemy w stanie osiągnąć cel, można zaliczyć m.in. wytrwałość czy skuteczność działania. Nie można zapomnieć także o czynnikach sytuacyjnych czy osobowościowych oraz indywidualnych możliwościach jednostki. Na końcowy efekt może wpływać nasze nastawienie i sposób, w jaki traktujemy sukcesy czy porażki, oraz to, czy jesteśmy w stanie odczuwać satysfakcję z wykonywanych działań - podkreśla ekspertka.

- Cytat, który poniżej przytaczam, wydaje się cenną inspiracją dla osób, które jeszcze nie zdecydowały, czy warto angażować się w nowe rzeczy, czy może właśnie brak inicjatywy już będzie czymś nowym. Dobrze pomyśleć o tym, co mówił Heraklit z Efezu, że "jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana" - konkluduje M. Stradomska.


dr Marlena Stradomska - psycholog, psychoterapeuta, suicydolog, pracownik w Katedrze Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UMCS, autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy