Kolejna edycja Nocy Biologów pokazuje, jak wielkim zainteresowaniem wśród młodych cieszą się nauki biologiczne. Miejsca na warsztaty rozchodzą się błyskawicznie. Nic dziwnego, fascynujący świat przyrody wart jest poznania.
W tym roku hasłem przewodnim jest "Woda − źródło życia − teraźniejszość i przyszłość". Warsztaty, pokazy i wykłady zorganizował w Lublinie zarówno Katolicki Uniwersytet Lubelski, jak Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie. Spotkania z przyrodą w ramach Nocy Biologów odkrywają przed uczestnikami to, czego nie widać gołym okiem.
− Nauki biologiczne są bardzo praktyczne, a nam chodzi o to, by zainteresować ludzi biologią. Wiele światowych autorytetów z różnych dziedzin naukowych wskazuje, że obecnie biologia jest wiodącą nauką. Rozwija się niezwykle szybko i ma bardzo duży wpływ na całe nasze życie – mówi dr Radosław Mencfel z KUL, akcentując, że w zakres nauk biologicznych wchodzą zarówno działania naukowe na styku biologii i medycyny, biomedyczne zagadnienia związane z opracowywaniem różnych terapii, jak i funkcjonowanie całej naszej planety.
Dla dzieci i młodzieży, ale nie tylko, bo także dorośli są zaproszeni na zajęcia, samo wejście do laboratorium, założenie odzieży ochronnej przygotowanie jakiegoś doświadczenia czy preparatu jest czymś wyjątkowym, z czym na co dzień nie mają kontaktu. Już ten fakt czyni Noc Biologów atrakcją.
− Nawet jeśli uczestnicy nie są zdecydowani na zgłębianie wiedzy biologicznej, a same lekcje biologii nie należą do ulubionych, to obserwujemy, że gdy poznają tę dziedzinę od innej strony, widząc jej praktyczny aspekt i uczestnicząc w warsztatach zmienia się ich podejście do tej nauki − podkreśla Radosław Mencfel.
Podobnie jak w latach ubiegłych, XII edycja Nocy Biologów będzie miała charakter hybrydowy. Wydarzenie zostało podzielone na dwie części – przedpołudniową sesję wykładów online oraz popołudniowe pokazy i laboratoria w formie stacjonarnej, wyłącznie dla zapisanych wcześniej uczestników.
Wśród propozycji zajęć znajdziemy tematy dotyczące m.in fluorescencji i fosforescencji w przyrodzie, bioróżnorodności, żywienia, działania mózgu i narządów zmysłów, a nawet DNA i hodowli komórek roślinnych i zwierzęcych. Uczestnicy, biorąc udział w prostych doświadczeniach i eksperymentach, będą mogli wcielić się zarówno w rolę młodego laboranta, detektywa, producenta kosmetyków, poznać bliżej warsztat pracy biologa i biotechnologa oraz tajemnice tej wspaniałej, zaskakującej i wciąż rozwijającej się dziedziny wiedzy.
Zapisy na wykłady, warsztaty i laboratoria realizowane stacjonarnie rozpoczęły się 3 stycznia i jak co roku odbywają się za pośrednictwem strony www.nocbiologow.pl. Na zainteresowanych bezpośrednim udziałem w wydarzeniu czekają ostatnie wolne miejsca.