Kolejna edycja Nocy Biologów pokazała, jak wielkim zainteresowaniem wśród młodych cieszą się nauki biologiczne. Miejsca na warsztaty rozeszły się błyskawicznie. Nic dziwnego – fascynujący świat przyrody wart jest poznania.
W tym roku hasłem przewodnim było „Woda − źródło życia − teraźniejszość i przyszłość”. Warsztaty, pokazy i wykłady zorganizowały w Lublinie zarówno Katolicki Uniwersytet Lubelski, jak i Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie. Spotkania z przyrodą w ramach Nocy Biologów odkrywają przed uczestnikami to, czego nie widać gołym okiem.
Zobaczyć niewidoczne
− Nauki biologiczne są bardzo praktyczne, a nam chodzi o to, by zainteresować ludzi biologią. Wiele światowych autorytetów z różnych dziedzin wskazuje, że obecnie biologia jest wiodącą nauką. Rozwija się niezwykle szybko i ma bardzo duży wpływ na całe nasze życie – mówi dr Radosław Mencfel z KUL, akcentując, że w zakres nauk biologicznych wchodzą zarówno działania naukowe na styku biologii i medycyny, biomedyczne zagadnienia związane z opracowywaniem różnych terapii, jak i funkcjonowanie całej naszej planety.
Dla dzieci i młodzieży, ale nie tylko, bo także dorośli byli zaproszeni na zajęcia, samo wejście do laboratorium, założenie odzieży ochronnej i przygotowanie jakiegoś doświadczenia czy preparatu jest czymś wyjątkowym, z czym na co dzień nie mają kontaktu. Już ten fakt czyni Noc Biologów atrakcją.
Na każdym kroku
− Nawet jeśli uczestnicy nie są zdecydowani na zgłębianie wiedzy biologicznej, a same lekcje biologii nie należą do ulubionych, to obserwujemy, że gdy poznają tę dziedzinę od innej strony, widząc jej praktyczny aspekt i uczestnicząc w warsztatach, zmienia się ich podejście do tej nauki − podkreśla R. Mencfel.
Na co dzień wiele osób rzadko zdaje sobie sprawę, że biologia zajmuje się także ochroną zasobów środowiskowych, m.in. wód i powietrza, czy energetyką. Konkretny przykład to choćby planowanie elektrowni wiatrowych, wymagające udziału biologów ekologów, którzy zwrócą uwagę na trasy wędrówek ptaków. Kolejny to energetyka wodna, której naukowcy są potrzebni choćby ze względu na ryby dwuśrodowiskowe, żeby nie zniszczyć jakiejś populacji. Wiele różnych inwestycji wymaga najpierw opinii biologów, czy nie zagrożą one środowisku, a w dalszej konsekwencji życiu i zdrowiu człowieka – wymienia R. Mencfel.
Każda ważna
Społeczeństwo coraz bardziej się przekonuje, że biologia jest jedną z najważniejszych nauk. Jest związana choćby z produkcją żywności czy dostępem do czystej wody, z jakością życia czy biotechnologią medyczną.
− Jak istotna dla codziennego życia jest biologia, pokazała pandemia koronawirusa. Biolodzy od dawna przestrzegali przed scenariuszami związanymi z rozprzestrzenianiem się chorób poprzez powszechne i łatwe przemieszczanie się ludzi. Wskazywali, jak ważną nauką jest biologia i z jakimi problemami się mierzy. Nie chodzi o licytację, która z nauk jest najważniejsza, ale z pewnością nie da się przecenić biologii jako nauki ważnej dla naszej przyszłości. Wyzwania związane z kwestiami takimi jak żywność, powietrze, czysta woda, zasoby przyrodnicze pozostają z nami. Człowiek nie może funkcjonować w środowisku silnie zmienionym, jesteśmy ewolucyjnie przystosowani do życia w przyrodzie i musimy ją zachowywać dla naszego dobra. Tego też uczy Noc Biologów – podkreśla R. Mencel.
Jak zwykle na miłośników przyrody czekały laboratoria, wykłady, wystawy, filmy przyrodnicze, a nawet gra terenowa.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się