Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Projekt na życie

Pięć kobiet. Choć jeszcze nie tak dawno nie wiedziały o swoim istnieniu, dziś razem przekonują, że warto robić coś dla innych, bo każdy jest godny uwagi.

Przed świętami Bożego Narodzenia w 2021 roku Anecie zamarzyło się, by poznać ze sobą najważniejsze w jej życiu przyjaciółki. − Każda inna, ale pasujemy do siebie jak puzzle − stwierdza. − Wiedziałam, że nawzajem nie tylko możemy sobie pomóc, ale także pomóc innym.

Odbyło się pierwsze spotkanie, potem kolejne. Małgosia, dwie Anie, Kasia i Aneta. Kobiety o różnych talentach, przekonane, że ich życiem kieruje Pan Bóg. − On postawił nas sobie nawzajem na drodze i dlatego uznałyśmy to za znak, że od nas czegoś oczekuje − przekonują.

Po długich rozmowach cała piątka zdecydowała, że razem chcą dawać ludziom coś od siebie. − Mamy poukładane życie, wiemy, co w nim jest najważniejsze, stwierdziłyśmy, że możemy dzielić się naszą wiedzą i talentami z innymi. Postanowiłyśmy powołać w tym celu fundację − mówi Aneta.

Pomoc dla młodych, dojrzałych i starszych

Aneta Zdeb-Jata została wybrana na prezesa fundacji. − Dla wszystkich nas oczywiste było, że to nie jest jakiś tam projekt, to pomysł na resztę naszego życia − podkreśla. − Długo dyskutowałyśmy nad nazwą. Było wiele propozycji, ale w końcu stanęło na Warta Uwagi. Chciałyśmy przez to powiedzieć, że przede wszystkim każda kobieta jest warta uwagi bez względu na wiek czy status społeczny.

Fundacja została oficjalnie zarejestrowana w lipcu minionego roku. Od tamtego momentu skupia się na wspieraniu młodych dziewczyn, kobiet aktywnych zawodowo i seniorek. Plany pięciu, dziś już przyjaciółek, wykraczają jednak poza obszar kobiecości, choć ona jest dla nich wyjątkowo ważna. − Filar naszych działań to warsztaty dla dziewczynek wchodzących w okres dojrzewania zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Dla mnie to bardzo ważny temat − podkreśla pani prezes. − Stworzyłyśmy dla nich specjalne warsztaty z samotroski, które wspierane są przez doktor ginekologii. Zależy nam, by dziewczynki były otaczane kompetentnymi osobami, dla których ważne jest ich dobro, i by potrafiły się o siebie zatroszczyć. Bardzo byśmy chciały, by takie warsztaty mogły odbyć się w każdej szkole. Ale w planach mamy także alternatywne zajęcia dla chłopców.

Bo one są ważne

Założycielki Fundacji Warta Uwagi skupiają się też na pomocy kobietom, które po urlopie macierzyńskim i wychowawczym chcą wrócić na rynek pracy, marzą o znalezieniu pomysłu na siebie, ale zupełnie nie wiedzą, jak się za to zabrać. − Przygotowujemy też warsztaty dla kobiet, które mają w swoim życiu tak wiele obowiązków na głowie, że nie są w stanie wszystkiego ogarnąć. Będziemy chciały im pomóc, choćby ucząc, jak ogarniać finanse domowe, prowadzić budżet, który zawsze się spina − informuje Aneta. − Ekspertem od zarządzania finansami i prowadzącą te spotkania jest u nas Gosia Kosińska.

Choć pomysłów, które czekają na realizację, fundacja ma wiele, to jednym z ważniejszych, jak zaznaczają jej pomysłodawczynie, jest wsparcie seniorów. − Nasza Ania Ukalska, psycholog, psychoterapeuta i coach w jednym, świetnie rozumie tę grupę i prowadzi dla niej specjalne warsztaty pod hasłem „Dobrze, że jesteś” − wyjaśnia A. Zdeb-Jata. − To spotkania niekoniecznie związane z opieką nad wnukami, ale raczej uczące, jak samemu zadbać o siebie. Seniorkom, ale także już i seniorom, bardzo się one podobają i tam, gdzie je przeprowadziłyśmy, uczestnicy pytają o kolejne.

Pomaganie przez ubranie

Fundacja prowadzi zajęcia dla seniorów w dziennych domach opieki na terenie naszego województwa oraz w lubelskich domach kultury. − Zachęcamy także seniorki do aktywności fizycznej i wspieramy finansowo te, które kiedyś marzyły o tym, by nauczyć się tańczyć. W szkole tańca Bonito w Lublinie kilka naszych pań może bezpłatnie uczestniczyć w nauce cza-czy, rumby, samby i innych tańców. Możemy opłacać te zajęcia m.in. dzięki pieniądzom pozyskanym na cele statutowe.

I jak mówi Aneta, w przeważającej większości aktualne środki pochodzą z akcji „Ubrania do oddania”. − Jesteśmy zarejestrowane w tym programie, więc zbieramy czyste ubrania, które nadają się do ponownego użycia, i za każdy przekazany kilogram mamy 1 zł. Wszystkie pieniądze z tej akcji kierowane są w tej chwili na opłacanie zajęć tanecznych seniorek i każdy może nam w tym pomóc.

Fundacja, która dopiero za kilka miesięcy będzie świętowała rok swojej działalności, już może pochwalić się wieloma zadowolonymi absolwentami swoich warsztatów. − Dostajemy też propozycje prowadzenia spotkań dotyczących problemu wypalenia zawodowego i mamy odzew, że trafiają w punkt, a ich słuchacze chcą więcej − chwali się Aneta.

Pomysłów na działania fundacyjne pięć fundatorek ma mnóstwo. − Czekamy na zatwierdzenie kilku projektów i jeśli starczy nam siły i czasu, to będą następne − mówi Aneta.

Więcej informacji o działaniach fundacji można znaleźć na facebookowej stronie Fundacja Warta Uwagi.

By wesprzeć organizację, wystarczy na www.ubraniadooddania.pl wybrać kampanię realizowaną przez Fundację Warta Uwagi i przekazać kurierowi spakowane w karton ubrania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy