O piękną miłość i dobre relacje w małżeństwie warto modlić się cały rok. Jednak w dzień św. Walentego, uznawanego za patrona zakochanych, warto robić to szczególnie. Parafia św. Mikołaja w Lublinie zaprasza na Mszę o piękną miłość.
W Lublinie relikwie św. Walentego znajdują się w kościele Nawrócenia św. Pawła, a także w parafii św. Mikołaja na Czwartku. Oba te miejsca często odwiedzają zakochani, prosząc świętego, by pomagał im rozwijać ich miłość.
14 lutego, kiedy kościół wspomina św. Walentego, jest dla zakochanych dniem szczególnym. Z tej racji parafia św. Mikołaja w Lublinie zaprasza na Mszę św. podczas której wierni modlić się będą o piękną, czystą i autentyczną miłość.
- Taka modlitwa powinna towarzyszyć ludziom cały rok, nie tylko od święta, ale rzeczywiście 14 lutego przypomina o niej szczególnie. Dlatego zachęcam wszystkich zakochanych, zarówno tych młodych, jak i nieco starszych, którzy mają już za sobą wieloletni staż małżeński by przyszli do naszego kościoła. Budowanie relacji ważne jest przez całe życie niezależnie od wieku, a wspólna modlitwa z pewnością w tym pomaga - zachęca ks. Piotr Kawałko proboszcz parafii św. Mikołaja na Czwartku w Lublinie.
Po Mszy św. odbędzie się specjalny koncert dedykowany zakochanym.
Patron zakochanych był lekarzem i księdzem. Został także biskupem w Terni, na trenie dzisiejszych Włoch. O jego życiu krążą legendy, które mieszają się z faktami. W dniu jego wspomnienia zakochani wręczają sobie kwiaty i upominki. Zwyczaj ten zapoczątkował sam św. Walenty, który troską i formacją duchową otaczał narzeczonych, małżonków i rodziny. Przeciwstawił się także cesarzowi Klaudiuszowi II Gockiemu, który zakazał legionistom ożenku na czas służby w jego armii. Legenda głosi, że uwięziony przez cesarza Walenty uzdrowił na odległość niewidomą dziewczynę, której wysłał list podpisany: „Od twojego Walentego”. Został ścięty z rozkazu cesarza 14 lutego 269 r. Jest patronem zakochanych i zaręczonych oraz osób cierpiących na choroby układu nerwowego. Patronem zakochanych ogłosił go papież Aleksander VI w 1496 r.