Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Płyta na 20-lecie i akcja dla lubartowskiego hospicjum

Chór Bazyliki św. Anny świętuje 20-lecie i prezentuje pierwszą płytę, która ma wesprzeć funkcjonowanie Hospicjum św. Anny.

Chór Bazyliki św. Anny powstał 20 lat temu. Inspiracją do jego powołania była koronacja słynącego łaskami obrazu św. Anny, o co zabiegał ówczesny proboszcz ks. Andrzej Tokarzewski. Założycielem i kierownikiem chóru był ówczesny organista parafii Bogdan Bednarz. Zespół jednoczył miłośników muzyki, bliskich, przyjaciół i dzieci Bogdana. 

Z biegiem czasu skład zespołu się zmieniał. - Zdobywaliśmy doświadczenie i kształciliśmy się muzycznie. Jednak, mimo to, naszym celem nigdy nie było koncertowanie czy zdobywanie nagród - zaznacza U. Bednarczyk. - Pragnęliśmy przede wszystkim służyć naszym śpiewem podczas uroczystości kościelnych.

Przez prawie 20 lat swojej działalności chór towarzyszył najważniejszym parafialnym wydarzeniom liturgicznym. - W ciągu dwóch dekad naszego istnienia wzięliśmy udział w zaledwie jednym konkursie - XXI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach w 2016 r., gdzie - ku naszemu zaskoczeniu - zostaliśmy wyróżnieni pierwszym miejscem. Jednak naszym największym osiągnięciem jest to, że mimo wielu zajęć, obowiązków i pracy zawodowej znajdujemy czas i siłę na realizację naszej muzycznej pasji - podkreślają chórzyści.

Z początkiem roku chór postanowił nie tylko upamiętnić swoją 20-letnią działalność, ale także złożyć swego rodzaju podziękowanie ks. Tokarzewskiemu, a przy okazji pozostawić pamiątkę dla swoich rodzin. Nagrana została płyta zatytułowana "Laudate Dominum".

Utwory na niej zamieszczone to dzieła kompozytorów z okresu baroku oraz czasów współczesnych. Są to pieśni pasyjne i wielkanocne.

Na płycie usłyszeć można również przedwojenne pieśni wielkopostne w opracowaniu lubartowskiego kompozytora Józefa Rafalskiego (1898-1941). - Wykonanie i uwiecznienie utworów J. Rafalskiego było dla nas niezwykle ważnym wydarzeniem. Są to niesłychanie unikatowe kompozycje, których nie wykonuje żaden inny chór na świecie - podkreślają chórzyści.

Płytę zamyka pieśń autorstwa B. Bednarza, kompozytora i poety, który przez prawie 30 lat sprawował funkcję organisty w parafii św. Anny w Lubartowie. Utwór jest swoistą modlitwą do św. Jana Pawła II, a został napisany niedługo po śmierci papieża. Pieśń jeszcze nigdy nie doczekała się publicznego wykonania. - Zapis nutowy zaginął, a zachowało się jedynie nagranie zarejestrowane na jednej z prób chóru, które pozwoliło nam krok po kroku odtworzyć tekst i melodię - mówią chórzyści. - Dlatego z wielką radością zamieszczamy "Modlitwę taty", ufając, że realizujemy w ten sposób testament i marzenie B. Bednarza.

Utwory z płyty zostaną zaprezentowane już jutro 12 marca w bazylice św. Anny w Lubartowie o godz. 15. Będzie można też kupić płytę, którą będą dystrybuować sami chórzyści. Będzie to wsparcie Hospicjum św. Anny. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy