W Koszalinie trwają intensywne prace nad wyjątkowym wydarzeniem muzycznym przypominającym nauczanie św. Jana Pawła II z IV pielgrzymki do Polski.
Kantata „Dekalog” to dzieło Igora Jankowskiego, kompozytora i organisty koszalińskiej parafii pw. Ducha Świętego. Inspiracją dla absolwenta akademii muzycznych w Mińsku i Bydgoszczy oraz studiów doktoranckich Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie była papieska pielgrzymka, która rozpoczęła się od Koszalina. Głównym tematem nauczania Jana Pawła II był wówczas Dekalog. – Na bramie prowadzącej do kościoła jest cytat: „Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata”. Czytam te słowa codziennie, idąc do pracy. Dotykają moje serce. Były pierwszą inspiracją do stworzenia tego utworu – przyznaje I. Jankowski, wspominając wydarzenia z 1 czerwca 1991 r. na placu przed kościołem, w którym dzisiaj pracuje.
– W dobie relatywizmu wszystko się rozmywa, nawet przykazania. Mam wrażenie, że niekiedy dzisiaj niektórym nawet nie wypada przypominać o tym, że Dekalog obowiązuje – dodaje. Kantata koszalińskiego kompozytora to muzyczne rozważanie każdego z 10 przykazań. Stylistycznie utrzymana jest w nurcie muzyki tonalnej, by – jak podkreśla twórca – przekaz dotarł do szerszego grona odbiorców.
Pomagają w tym też wiersze kaszubskiej poetki Małgorzaty Borzeszkowskiej, stworzone specjalnie do utworu. Muzycy intensywnie pracują, przygotowując to wydarzenie. W przedsięwzięcie włączyli się profesjonalni muzycy i amatorzy, instrumentaliści, wokaliści z różnych wspólnot, nie tylko koszalińskich, bo nad materiałem pracują chórzyści z Gdyni i Żukowa. – Zależało mi na tym, by połączyć różne środowiska, amatorów i profesjonalistów, ludzi z różnych parafii, z różnych konfesji, bo zaprosiłem do udziału chór z parafii greckokatolickiej – przyznaje I. Jankowski.
Dzieło będzie miało premierę 3 czerwca i wpisze się w obchody rocznicowe papieskiej wizyty w Koszalinie. Usłyszymy je również 10 czerwca w koszalińskim kościele św. Wojciecha.