Nowy numer 22/2023 Archiwum

Płyta i akcja pomocy

Chór bazyliki św. Anny świętował 20-lecie i zaprezentował swój pierwszy krążek, który ma wesprzeć funkcjonowanie Hospicjum Św. Anny.

Chór bazyliki św. Anny powstał 20 lat temu. Inspiracją do jego powołania była koronacja słynącego łaskami obrazu św. Anny, o co zabiegał ówczesny proboszcz ks. Andrzej Tokarzewski. Założycielem i kierownikiem chóru był ówczesny organista parafii Bogdan Bednarz. Zespół jednoczył miłośników muzyki, bliskich przyjaciół i dzieci Bogdana. Z biegiem czasu skład zespołu się zmieniał. – Zdobywaliśmy doświadczenie i kształciliśmy się muzycznie. Jednak mimo to, naszym celem nigdy nie było koncertowanie czy zdobywanie nagród – zaznacza Urszula Bednarczyk, jedna z chórzystek. – Pragnęliśmy przede wszystkim służyć naszym śpiewem podczas uroczystości kościelnych.

Przez blisko 20 lat swojej działalności chór towarzyszył najważniejszym parafialnym wydarzeniom liturgicznym. – W ciągu dwóch dekad naszego istnienia wzięliśmy udział w zaledwie jednym konkursie – XXI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach w 2016 roku, gdzie – ku naszemu zaskoczeniu – zostaliśmy wyróżnieni pierwszym miejscem. Jednak naszym największym osiągnięciem jest to, że mimo wielu zajęć, obowiązków i pracy zawodowej, znajdujemy czas i siłę na realizację naszej muzycznej pasji – podkreślają chórzyści.

Z początkiem roku chór postanowił nie tylko upamiętnić swoją 20-letnią działalność, ale także złożyć swego rodzaju podziękowanie ks. Andrzejowi Tokarzewskiemu, a przy okazji pozostawić pamiątkę dla swoich rodzin. Nagrana została płyta zatytułowana „Laudate Dominum”.

Utwory na niej zamieszczone to dzieła kompozytorów z okresu baroku oraz czasów współczesnych. Są to pieśni pasyjne i wielkanocne. Na płycie usłyszeć można również przedwojenne pieśni wielkopostne w opracowaniu lubartowskiego kompozytora Józefa Rafalskiego (1898–1941). Płytę zamyka pieśń autorstwa Bogdana Bednarza – kompozytora i poety, który przez blisko 30 lat sprawował funkcję organisty w parafii św. Anny w Lubartowie.

Utwory z płyty zostały zaprezentowane 12 marca w bazylice św. Anny w Lubartowie o godz. 15. Chórzyści przy okazji rozprowadzali płytę, której zakup był cegiełką na funkcjonowanie Hospicjum Świętej Anny w Lubartowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast