Nowy numer 22/2023 Archiwum

Łącząc starszych i młodych

Najpierw poszukiwane były rodziny, które chcą się włączyć w inicjatywę na rzecz seniorów, teraz szukamy tych z nich, którzy chcą się spotykać z młodszym pokoleniem.

O inicjatywie Fundacji Aktywności Obywatelskiej pisaliśmy jesienią. To wtedy powstał pomysł, by połączyć pokolenia we wspólnym działaniu. – Pandemia namieszała w naszym życiu. Jedni z tym trudnym czasem poradzili sobie lepiej, inni gorzej. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich była samotność. Szczególnie osamotnione zostały osoby starsze, które w obawie o swoje zdrowie zamknęły się w domu. Nie tylko przestały chodzić na zakupy czy do kościoła, ale często ograniczyły także kontakty rodzinne czy towarzyskie. Mimo że, miejmy nadzieję, najgorszy czas pandemii mamy za sobą, wielu seniorów pozostało w swojej samotności i to chcemy zmienić, przynajmniej lokalnie, w Lublinie, na własnym podwórku – mówi Anna Pazik z Fundacji Aktywności Obywatelskiej, koordynatorka projektu „W rodzinie siła. Wsparcie aktywności lubelskich rodzin”.

Wolontariat rodzinny

Zaczęto od szukania wolontariuszy. Warunek był jeden – miał to być wolontariat rodzinny, czyli wspólny rodzica i dziecka. – Zaprosiliśmy osoby młode niepełnoletnie, powyżej 10. roku życia, które pod opieką swojej mamy czy taty włączą się w naszą inicjatywę. W ten sposób mamy nadzieję także na pogłębienie relacji rodzinnych, które pandemia też nadwyrężyła. Wspólne zaplanowanie działania na rzecz innej osoby może być okazją do głębszych rozmów w domu, a przede wszystkim do spędzenia razem czasu. Takie działanie z pewnością przyczyni się do rozwoju uważności na siebie nawzajem i wzmocni więzi rodzinne. Jak dobrze razem coś robić, pokazały już warsztaty, jakie prowadziliśmy dla chętnych – podkreślają pomysłodawcy projektu.

Proste rzeczy

Pomysł okazał się trafiony i do fundacji zgłosiły się rodziny, które są gotowe podjąć się wolontariatu na rzecz seniorów. – Nie chodziło nam o jakieś wielkie rzeczy. Wystarczy czasem pójść razem na spacer, zrobić zakupy, zaproponować wyjście do kościoła czy wypić razem herbatę i porozmawiać. Można pograć w planszówki lub obejrzeć zdjęcia. Możliwości jest wiele. Nasze doświadczenie pracy z seniorami pokazuje, że czasem wystarczy jakiś mały gest z otoczenia, by osoba starsza przełamała lęk przed wychodzeniem z domu i poczuła się dowartościowana tym, że ktoś ją dostrzegł – wyjaśnia koordynator. Wszyscy wolontariusze, którzy się zgłosili, wzięli udział w specjalnych warsztatach, które podpowiedziały, co można wspólnie robić. Teraz czas na seniorów, którzy są otwarci na spotkania.

Seniorzy poszukiwani

– Mamy 24 rodziny gotowe towarzyszyć starszym osobom. Większość z nich mieszka w dzielnicy Czechów, więc tutaj także poszukujemy seniorów, ale nie zamykamy się na inne rejony miasta. Zachęcamy do otwartości na nowe doświadczenia i spotkania. Wiemy, że takie relacje są cenne dla obu stron – podkreśla Anna Pazik.

Każdy senior, który chciałby skorzystać z takiej formy bezpłatnej pomocy do końca czerwca 2023, proszony jest o kontakt z Fundacją Aktywności Obywatelskiej – tel.: 886 634 635 (pon.–pt. w godz. 9–15) lub fundacja@fao.org.pl. Zgłoszenia seniora, oczywiście za jego zgodą, może też dokonać inna osoba. Fundacja czeka na chętnych do 20 marca. Decyduje kolejność zgłoszeń.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast