W piątek 17 marca pątnicy rozważali Drogę Krzyżową łącząc modlitwę i wysiłek fizyczny. Wieczorem po Mszy św. w katedrze wiele osób wyruszyło na niecodzienne rozważanie męki Jezusa.
W tym roku w po raz dziewiąty odbyła się w Lublinie Ekstremalna Droga Krzyżowa. Przygotowania trasy i propagowania idei Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Lublinie podjęło się Duszpasterstwo Pielgrzymka Lubelska wraz z ks. Mirosławem Ładniakiem, głównym przewodnikiem Lubelskiej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz grupa świeckich osób, którzy wspólnie stworzyli lubelski rejon EDK.
Ta niecodzienna modlitwa rozpoczęła się Mszą św. w archikatedrze 17 marca o godz. 19.00
Organizatorzy zaprosili do wyboru jednej z proponowanych tras, które przebiegały niejednokrotnie ścieżkami lub drogami gruntowymi lub traktami leśnymi z dala od siedzib ludzkich. Proszono też o wybranie trasy zgodnie ze swoimi możliwościami fizycznymi.
TRASY
1. Niebieska - św. Faustyny Kowalskiej - o długości ok 30 km prowadzi z Lublina wkoło Zalewu Zemborzyckiego i kończy się w bazylice ojców dominikanów na Starym Mieście.
2. Pomarańczowa - bł. Karoliny Kózkówny - o długości ok. 33 km z Lublina doliną Ciemięgi do bazyliki ojców dominikanów na Starym Mieście.
3. Żółta - św. Jana Pawła II - o długości ok 43 km zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy sanktuarium MB Kębelskiej.
4. Czerwona - bł. Stefana Wyszyńskiego - o długości ok 46 km zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy sanktuarium MB Kębelskiej.
5. Fioletowa - bł. Władysława Gorala - o długości ok 41 km zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy sanktuarium MB Kębelskiej.
6. Czarna - bł. Piotra Jerzego Frassatiego - o długości ok 51 km zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy sanktuarium MB Kębelskiej. Jest to trasa tzw samotna, nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań ani wolontariuszy z patroli medycznych.
7. Brązowa - bł. o. Józefa Mazurka - o długości ok 40 km zaczyna się w Lublinie, a kończy w bazylice św. Anny w Lubartowie, prowadząc przez Lasy Kozłowieckie.
8. Zielona - sługi Bożego Franciszka Blachnickeigo - o długości ok 42 km zaczyna się w Lublinie, a kończy w bazylice św. Anny w Lubartowie, biegnąc doliną Wieprza.
9. Żółto-niebieska - św. Jakuba Apostoła Starszego - o długości ok 44 km zaczyna się w Lublinie, prowadzi szlakiem św. Jakuba Apostoła do kościoła pw. św. Jakuba w Głusku. Jest to druga trasa tzw. samotna, nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań ani wolontariuszy z patroli medycznych.
Dla uczestników EDK, którzy wcześniej się zgłosili zostały przygotowane pakiety, w skład których wchodziły rozważania Drogi Krzyżowej edycji EDK 2023 oraz opaski odblaskowe.
Zachęcano, aby na Ekstremalną Drogę Krzyżową zabrać przygotowany przez siebie drewniany krzyż (np. brzozowy).
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się