Dokumenty osobiste oraz rodzinne, które często jako stare i nikomu niepotrzebne papiery przechowane są w szufladach, na strychach i w piwnicach, mogą okazać się cenną pamiątką opowiadającą historię naszych przodków.
Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza na nową edycję "czwartków archiwalnych" organizowanych w ramach akcji Archiwa Rodzinne. To niecodzienne zaproszenie jest kolejną propozycją skierowaną nie tylko do miłośników historii, ale i do wszystkich tych, którzy są zainteresowani poznaniem przeszłości swojej rodziny.
Warsztaty są organizowane w Archiwum Państwowym w Lublinie od 2014 r. w ramach ogólnopolskiej akcji Archiwa Rodzinne, zainaugurowanej przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych – prof. Władysława Stępniaka. W 2019 r. zyskały nową odsłonę dzięki ogólnopolskiej akcji, jaką był projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej. Na tym jednak nie koniec. Świętowanie 100 lat niepodległości było okazją do przyjrzenia się losom przodków, którzy o tę niepodległość walczyli, ale do przeszłości warto wracać przy wielu różnych okazjach.
– Celem akcji, jak i projektu, jest zwrócenie uwagi na dokumenty osobiste oraz rodzinne, które często jako stare i nikomu niepotrzebne papiery przechowane są w szufladach, na strychach i w piwnicach. Archiwa państwowe w ramach swojej statutowej działalności pragną zachęcić wszystkich do zatroszczenia się o tego rodzaju pamiątki oraz do tworzenia z nich archiwów rodzinnych. Zależy nam także na podniesieniu świadomości społeczeństwa w kwestii roli i znaczenia dokumentacji prywatnej. Dlatego właśnie chcemy zwrócić uwagę na to, że stare dokumenty są niezwykle cenne – choć nie zawsze są użyteczne, to jednak mają walor sentymentalno-historyczny. Ten aspekt podjętej akcji – mający za zadnie przywrócić dokumentom właściwe ich znaczenie – jest wart szczególnego podkreślenia – mówi Agnieszka Konstankiewicz, kierownik Oddziału III udostępniania zasobu archiwalnego Archiwum Państwowego w Lublinie oraz koordynator akcji Archiwa Rodzinne i projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.
Archiwum Państwowe w Lublinie od lutego 2014 r. uruchomiło punkt konsultacyjny, który działa cały czas. Pracownicy udzielają porad osobiście, telefonicznie lub e-mailowo. Zgłosić może się każdy, kto jest zainteresowany przechowywaniem i właściwym zabezpieczaniem rodzinnych dokumentów w domowych warunkach oraz ich porządkowaniem.
W ramach „Czwartków archiwalnych” organizowane są także warsztaty archiwalne, genealogiczne oraz konserwatorskie.
- Warsztaty archiwalne to spotkania z opiekunami rodzinnych archiwów, podczas których prezentowany jest zasób archiwum danej osoby lub rodziny. Odbywają się także dyskusje dotyczące czasów minionych oraz następuje wymiana doświadczeń, w jaki sposób postępować z domowymi archiwaliami oraz jak je zabezpieczyć i przechowywać w warunkach domowych. Spotkania te cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony tych osób, które od lat opiekują się rodzinnymi pamiątkami jak również tych zaczynających swoją przygodę z archiwaliami – podkreśla Agnieszka Konstankiewicz.
W Lublinie odbywają się także warsztaty genealogiczne, które są dobrą okazją do postawienia pierwszych kroków do poznania historii własnej rodziny, ale także do kontynuowania badań w oparciu o zasób Archiwum Państwowego. Podczas ich trwania prezentowane są źródła i wydawnictwa niezbędne dla poszukiwań genealogicznych i biograficznych. Uczestnicy warsztatów mogą na podstawie zgromadzonych dokumentów zapoznać się z technikami wyszukiwania informacji w poszczególnych typach źródeł, uzyskać informację, w jaki sposób rozpocząć czy też kontynuować poszukiwania własnej rodziny w zasobie archiwalnym. Prezentowane są także bazy danych i portale umożliwiające prowadzenie poszukiwań przez internet. Udzielane są także porady, co zrobić z niechcianymi lub przypadkowo znalezionymi archiwaliami, aby nie zostały bezpowrotnie utracone.
Najbliższe warsztaty archiwalne odbędą się 23 marca 2023 r. (czwartek) r. o godz. 16.30 w sali konferencyjnej w siedzibie Archiwum (wstęp wolny).
Podczas tego spotkania Paweł Policzkiewicz, epidemiolog, nauczyciel akademicki, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, były główny inspektor sanitarny, przedstawi historię swojej rodziny lubelskich aptekarzy na tle zachowanego, niezwykle bogatego, archiwum rodzinnego.
Po spotkaniu tradycyjnie będzie można również uzyskać lub umówić się na indywidualną poradę dotyczącą tego, jak opracowywać, zabezpieczyć i przechowywać dokumenty.
Jeśli chcemy odtworzyć historię swojej rodziny, podstawą jest drzewo genologiczne, a możemy je zbudować w oparciu o metryki stanu cywilnego. Potem możemy uzupełniać informacje dotyczące poszczególnych przodków w zależność od zachowanej bazy źródłowej (akta poświadczające: wykształcenie w oparciu o akta szkolne; przebieg służby zawodowej, stan posiadania np. w oparciu o księgi notarialne czy hipoteczne, aktywność na polach działalności społecznej np. poprzez rejestry stowarzyszeń, itp.), oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że część akt uległa zniszczeniu w czasie działań I i II wojny światowej czy też pożarów urzędów i sądów.