Nie zadawały zbędnych pytań, przyjmowały pod swój dach, nie patrząc na niebezpieczeństwo i groźby śmierci. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi są jednym ze zgromadzeń, które w czasie II wojny ratowały żydowskie dzieci. Opowiada o nich specjalna wystawa.
Przed Odziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie prezentowana jest wystawa pt. „Siostry, […] matkami żydowskich dzieci". Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wobec Zagłady Żydów w czasie II wojny światowej”.
- Specjalnie wybraliśmy na miejsce tej wystawy przestrzeń publiczną, by każdy, kto przechodzi obok mógł się zatrzymać i zapoznać z jej treścią. Nie chcieliśmy zamykać jej w budynku, by nie ograniczać zasięgu tematu tak bardzo ważnego dla historii naszej ojczyzny. Większości świadków działalności sióstr w czasie wojny już nie ma. Być może żyją jeszcze uratowane wtedy dzieci, ale z pewnością to pojedyncze osoby, dlatego tak ważne jest przekazywanie ich historii dzisiejszemu pokoleniu, by pokazać, że człowieczeństwo wyraża się także w gotowości oddania życia za drugiego człowieka. Siostry są tego przykładem - mówi dr Robert Derewenda, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Wystawa została udostępniona 24 marca, czyli w dzień śmierci rodziny Ulmów, zamordowanej za ukrywanie Żydów. Na prezentowanych planszach można odczytać fragmenty świadectw uratowanych dzieci i wspomnień sióstr. Są także fotografie wraz z informacją o działalności zgromadzenia.
Goście obecni na otwarciu wystawy.- Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wierne charyzmatowi i nauczaniu swego założyciela ks. Feliksa Szczęsnego Felińskiego, wyniesionego dziś na ołtarze, ratowały każde życie. To zgromadzenie powstałe, by służyć potrzebującym, opuszczonym dzieciom, ludziom chorym i niepełnosprawnym. Ich działalność zarówno w czasie wojny, jak i w obecnych czasach, jest realizacją przykazania miłości bliźniego przełożoną na konkretne czyny - mówił abp Stanisław Budzik obecny na otwarciu wystawy.
Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie zaprosił także na film pt. "Matusia", opowiadający o Matce Matyldzie Getter, przełożonej wspólnoty sióstr, która ryzykując własne życie, uratowały kilkaset żydowskich dzieci skazanych na zagładę przez Niemców.
Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi uratowały kilka tysięcy żydowskich dzieci. W 1939 roku zgromadzenie liczące wtedy 1120 sióstr prowadziło w całej Polsce szkoły, sierocińce i ochronki dla 3350 dzieci. W czasie II wojny liczba podopiecznych w niektórych zakładach podwoiła się. Wśród nich siostry ukryły dzieci żydowskie.
Wystawa została przygotowana przez IPN we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.