Nowy numer 22/2023 Archiwum

Dobro wraca - wolontariat rodzinny

W czasach, kiedy ludzie przed ekranami telefonów zajęci są swoimi sprawami, nasze rodziny postanowiły pójść pod prąd. Ponad 20 rodzin zgłosiło się do projektu i podjęło pracy na rzecz innych osób - starszych, w gorszym położeniu.

Chcąc pokazać i wynagrodzić ich trud, Fundacja Aktywności Obywatelskiej w ramach projektu: „W rodzinie siła! Wsparcie aktywności lubelskich rodzin” zorganizowała Galę Rodzin, na którą przybyło blisko sześćdziesiąt osób - członków rodzin oraz seniorek i seniorów z Lublina.

Gala Rodzin została zorganizowana w Międzynarodowy Dzień Rodziny po to, aby podkreślić jej istotną rolę w budowaniu społeczeństwa zaangażowanego, pełnego otwartości na potrzeby innych.

Rodziny biorące udział w gali, to te, które zgłosiły się do projektu i aktywnie uczestniczyły w warsztatach, zgłębiając tajniki pracy opartej na wolontariacie, pomocy osobom starszym, budowaniu komunikacji oraz porozumienia w rodzinie. Następnie w swoim sąsiedztwie wyszukiwały osobę starszą, która potrzebowała  wsparcia. Pracowały z zapałem i z serca pomagały. Wszystko po to, aby w naszym mieście seniorzy mieli szansę na wyjście z izolacji i poczuli się bezpiecznie:

- Rodziny oddały swoje serca seniorom. Pomagają teraz, bo projekt jeszcze trwa, ale większość z nich już zadeklarowała dalsze wsparcie - podkreśla Anna Maciąg-Pazik, koordynatorka projektu, wiceprezes Fundacji Aktywności Obywatelskiej. I dodaje:

- Korzystają również rodziny. Seniorzy odwzajemniają się pieczonymi słodkościami, uśmiechem, dobrym słowem, a niektórzy z nich odbierają przyszywane wnuki i wnuczki z przedszkola czy szkoły.

Efektem projektu jest nie tylko "zaopiekowany" senior, ale również zjednoczona i silna rodzina. Pomocna może być w tym gra dla rodzin pn.: „W rodzinie siła”, która zaprezentowana została na gali. Zawiera ona różne pomysły na spędzanie czasu z osobami starszymi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast