Nowy numer 22/2023 Archiwum

Kordian Urlich wolontariuszem roku

Zastępca prezesa centrum Wolontariatu w Lublinie odebrał statuetkę podczas gali w Belwederze.

Kordian Urlich, zastępca prezesa Centrum Wolontariatu w Lublinie oraz wolontariusz programu pomocy osobom doświadczającym bezdomności Gorący Patrol, został uhonorowany pierwszą nagrodą dla Wolontariusza Roku Korpusu Solidarności za rok 2022.

- Ogólnopolski konkurs organizowany jest przez Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności - programu wspierania i rozwoju wolontariatu długoterminowego. Uroczysta gala pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyła się 23 maja w Belwederze - informują przedstawiciele organizacji.

Kordian Urlich zaangażowany jest w działania Centrum Wolontariatu od 2017 r. Swoją przygodę z wolontariatem rozpoczął w programie pomocy osobom doświadczającym bezdomności, któremu jest wierny do dziś. Zaczynał od nalewania zupy w stołówce, którą stowarzyszenie prowadzi w Lublinie przy ul. 1 Maja. Obecnie jest coachem osób w kryzysie bezdomności, koordynatorem działań mobilnych, realizowanych w miejscach przebywania osób bezdomnych. Udziela się też w różnych akcjach, jak chociażby organizacja pielgrzymki dla podopiecznych bez dachu nad głową.

Za działania na rzecz osób doświadczających bezdomności został uhonorowany m.in. tytułem Wolontariusza Roku Lubelszczyzny 2019. W 2020 r. aktywnie zaangażował się w szycie i dystrybucję maseczek dla medyków podczas pandemii koronawirusa. W trudnych pandemicznych warunkach, wspólnie z innymi wolontariuszami, kontynuował także pomoc osobom bez dachu nad głową. Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie angażuje się w pomoc uchodźcom. Wielokrotnie wyjeżdżał na granicę, by tam pomagać, dyżurował w punkcie powitalnym prowadzonym przez Centrum Wolontariatu, a także wspólnie z partnerem ukraińskim był odpowiedzialny za logistykę ewakuacji uchodźców z Żytomierza na Ukrainie. Nie zawahał się wspólnie z rodziną przyjąć pod swój dach ukraińskiej matki z dzieckiem. Mieszkali wspólnie ponad rok.

Urlich jest zastępcą prezesa Centrum Wolontariatu, koordynatorem działań mobilnych. Wszystkie pełnione funkcje realizuje na zasadach wolontariatu. Prywatnie jest dealerem i szefem salonu jednej ze znanych marek samochodowych. Pasjonują go stare samochody, jazda na motocyklu i historia. Lubi też spacery z psem. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast